Czym mogą się różnić łańcuchy śniegowe?

Choć łańcuchy śniegowe nie są używane na co dzień i wiążą się raczej z eksploatacją w trudnych, najczęściej górskich warunkach, już dziś można poznać kilka czynników, które je odróżniają. W poszukiwaniu tych właściwych łańcuchów, wiedza będzie jak znalazł.

Jaki model łańcuchów wybrać?

Jeśli wybieramy się w naprawdę trudne warunki drogowe bądź w podróż do innego kraju, gdzie takie cuda są na porządku dziennym, warto wiedzieć na jakie modele łańcuchów zwracać uwagę.
Decydując się na zakup łańcuchów wybierzmy raczej te, które wyposażone są w opcję łatwego rozpinania oraz samonapinacz. Można kupić i takie, które zakłada się tylko od strony zewnętrznej.

Jaki łańcuch śniegowy jest dobry?

Droższy produkt będzie oczywiście trwalszy, ale łańcuchy najbardziej polecane i najczęściej wybierane wyprodukowane są ze stali stopowych (niklowo-chromowo-manganowych) . Ich cechą charakterystyczną jest większa średnica oczek, a przez to również większa ilość materiału do ścierania.

Ważny jest także wzór łańcucha. Do najtrudniejszych warunków drogowych polecane są łańcuchy o wzorze rombów ukośnych oraz trójkątnym.

W jaki sposób używać łańcuchów?

Łańcuchy dostępne są w różnorodnych rozmiarach, a te dopasowane mogą być do odpowiedniej wielkości kół. Łańcuchy z powodzeniem stosować można podczas podróżowania na śniegu lub lodzie, nigdy na samym asfalcie.

Zakładamy łańcuch

Choć sam sposób zakładania łańcuchu uzależniony jest od wybranego modelu, montaż warto przeprowadzać starannie.

Łańcuchy stosowane jedynie na zewnętrzną stronę koła sprawdzą się we wszystkich modelach aut, nawet tam gdy problemem jest zawieszenie lub układ hamulcowy.

Najwięcej trudności przysparza jednak montaż modeli tradycyjnych. Najlepszym rozwiązaniem są te modele łańcuchów, które momentalnie rozkładają się przy kole i spinają na nim.
Na rynku występują także łańcuchy najazdowe, które najpierw rozkłada się przed samochodem, a później na nie najeżdża, by na koniec zapiąć.

Zakup i montaż łańcuchów śniegowych nieraz jest koniecznością, z której nie warto rezygnować. Gwarantują bowiem najwyższy poziom bezpieczeństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ