Diesel czy benzyna? Jaki silnik spełni nasze oczekiwania

Mimo, że na rynku motoryzacyjnym coraz popularniejsze są samochody z silniami typu hybrydowego, to nadal najczęściej wybieranymi są te z silnikiem benzynowym i diesel.

W pierwszym kwartale bieżącego roku w całej Unii Europejskiej zarejestrowano o 17 proc. mniej nowych pojazdów z silnikiem diesla w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. Największy spadek odnotowano w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Słowenii, Szwecji, Czechach, Niemczech i Irlandii.

Silnik Diesla – co warto wiedzieć?

W Polsce, liczba rejestracji samochodów z silnikiem diesla, zmalała o 5,2 proc. Są też w Unii Europejskiej kraje, gdzie sprzedaż diesli rośnie, np. w Rumunii, Holandii, Bułgarii, Litwie, Estonii i Grecji. 

W tym samym czasie, gdy Europejczycy mniej chętnie kupują nowe diesle, rośnie liczba zarejestrowanych nowych samochodów z silnikiem benzynowym. W całej Unii przybyło ich o ponad 14 proc., a w Polsce o 18,2 proc.

Nowoczesne silniki diesla są znacznie cichsze niż kiedyś i bardziej wydajne, jeśli chodzi o spalanie paliwa, co widać zwłaszcza w przypadku dłuższych tras. Dodatkowo silniki te posiadają wysoki moment obrotowy, co wpływa na lepsze przyspieszenie, a także daje możliwość ciągnięcia cięższych ładunków. 

Ich największym minusem jest cena, która jest znacznie wyższa niż w przypadku samochodów z silnikiem benzynowym. Dosyć często również, w przypadku dużego przebiegu, dochodzi do usterek, którym najczęściej ulegają turbiny albo wtryski. A naprawa tego typu silników to niestety spory wydatek. 

Silnik benzynowy – co warto wiedzieć?

Silniki benzynowe to zazwyczaj znacznie prostsza i cichsza konstrukcja. Najczęściej montowane są w małych samochodach miejskich, w celu maksymalnego obniżenia ich ceny. Dobrze sprawdzają się przy krótszych trasach. 

Samochody z silnikiem benzynowym są znacznie tańsze. Blok takiego motoru jest lżejszy, co wpływa na niższą masę auta i przekłada się na wyższy komfort jazdy. Łatwiej też odpalą zimą, podczas bardzo niskich temperatur.

Dużym minusem jest jednak jego spalanie, które jest dużo wyższe w porównaniu do diesla. A przy tym samo paliwo też jest droższe. 

Diesel czy benzyna – co wybrać? 

Oba typy silników posiadają swoje zalety i wady, dlatego wszystko zatem zależy od tego, w jaki sposób auto będzie użytkowane.

Samochody z silnikiem diesel dobrze czują się na dłuższych trasach, ponieważ dłużej się rozgrzewają, a dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, osiągają swoją największą zaletę, czyli mniejsze spalanie. Pieniądze zaoszczędzone na paliwie, niestety trzeba będzie wydać na naprawę tego skomplikowanego silnika. 

Samochody z silnikiem benzynowym z kolei dobrze czują się w mieście, szybko osiągają optymalną temperaturę, a więc częste uruchamianie samochodu i pokonywanie krótkich odległości nie stanowi żadnego problemu. 
Większe spalanie rekompensuje niższa, niż w przypadku diesla, cena zakupu samochodu. Konstrukcja tego silnika jest prostsza i tańsza w naprawie. Niestety pieniądze zaoszczędzone na warsztacie, trzeba będzie wydać na droższe paliwo.

[Głosów:10    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ