Jak rozpoznać starzenie się opon? Objawy i przyczyny starzenia się opon

Opony są jednym z głównych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy samochodem. Każdy kierowca powinien o nie dbać i wymieniać je po odpowiednim czasie użytkowania. Jak rozpoznać i przygotować się do starzenia się opon?

Przyczyny starzenia się opon

Na starzenie się opon wpływa wiele różnych czynników. Najważniejszymi są klimat i warunki atmosferyczne, w których użytkowane jest ogumienie. Jednak pod uwagę trzeba jeszcze wziąć inne przyczyny, najczęściej te fizyczne. Istotne jest obciążenie wywierane na opony, prędkość osiągana przez pojazd i ciśnienie tworzące się w środku ogumienia. Znaczenie mają również naprężenia. Istotne jest to, w jakich warunkach przechowywane są opony i styl jazdy kierowcy. Wiadome jest, że im agresywniej się jeździ, tym elementy ogumienia szybciej się zużywają.

Objawy starzenia się opon

Odpowiednio przechowywane i eksploatowane opony mogą wytrzymać nawet dziesięć lat, a w niektórych przypadkach nawet i dłużej. Najczęstszymi objawami starzenia się ogumienia są widoczne odkształcenia, nierównomiernie zużywany bieżnik oraz wielkie pęcherze i usterki kluczowych elementów konstrukcyjnych. W przypadku wystąpienia chociaż jednej z tych rzeczy, należy niezwłocznie udać się do serwisu wulkanizacyjnego, ponieważ może ona stanowić niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak zapobiec starzeniu się opon?

Najlepszym sposobem na wydłużenie żywotności opon jest odpowiednia jazda. Atakowanie krawężników i ubytków w jezdni źle wpływa na stan ogumienia i przyspiesza jego starzenie. Ważne jest również, żeby opony przechowywać w wyznaczonym do tego miejscu. Powinno się w nim zachować odpowiednią wilgoć i temperaturę oraz zapewnić brak kontaktu z substancjami chemicznymi. Jeżeli ktoś używa samochodu tylko okazjonalnie, należy przejechać się nim przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dzięki temu zapobiegnie się odkształceniu opon i nadmiernym wystawianiem na promieniowanie UV.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Mimo iż opony mogą być użytkowane nawet do dziesięciu lat, nie należy pomijać faktu, że po takim czasie guma twardnieje, co źle wpływa na hamowanie i utrzymanie właściwego kierunku jazdy na zakrętach. Spada również umiejętność odprowadzania wody, więc opona nie jest tak przyczepna na mokrej lub ośnieżonej nawierzchni. Istotną rolę gra również głębokość bieżnika. Minimalna wartość przy oponach letnich to trzy milimetry, a przy zimowych – cztery milimetry. Przed wymianą ogumienia warto zasięgnąć rady wulkanizatora, aby fachowo określił ich stan.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ