Mycie auta zimą - o czym warto pamiętać?

Właściwa pielęgnacja i konserwacja auta, szczególnie w okresie chłodniejszych, zimowych dni, jest bardzo ważna. Regularna dbałość zapewnia bowiem całkowitą sprawność akumulatora, instalacji elektrycznej czy odpowiednie poziomy różnego rodzaju płynów.

Jak umyć auto zimą?

Jeśli ktokolwiek uważa, że samochodu można zimą nie myć, jest w wielkim błędzie. Bo to tak, jak absurdalnie brzmi stwierdzenie, że człowiek mógłby zimą się nie myć.
W celu utrzymania w jak najlepszej kondycji samochodowego nadwozia, warto regularnie usuwać z niego wszelkie osady z soli czy błota. To zaprocentuje w przyszłości, gdy pozbawimy auto możliwości dużego rdzawienia.

Zimowe myjnie

Zimą warto korzystać z oferty myjni samochodowych, których w każdym mieście jest mnóstwo. Nierzadko do wyboru mamy myjnię tunelową, gąbkową lub samoobsługową.

Myjnia tunelowa, choć bardzo profesjonalna i precyzyjna, przez zastosowanie niekontrolowanych ludzką ręką szczotek może doprowadzić do uszkodzeń lakieru i porysowania.

Myjnia gąbkowa jest zdecydowanym faworytem – to tam auto zostanie umyte za pomocą delikatnych gąbek, po czym otrzyma solidną porcję woskowania i nabłyszczania. Tutaj jednak pojawić się może problem – myjnie gąbkowe nie istnieją we wszystkich miastach – dedykowane są jedynie tym dużym, a i ilość ich nie jest wówczas zbyt wielka.

Najczęściej wybieraną myjnią pozostaje jednak myjnia samoobsługowa, wysokociśnieniowa. Jest bardzo skuteczna w przypadku chęci usunięcia zabrudzeń przy nadkolach. Jednak korzystając z niej zimą, możemy narazić się na niezbyt miłe konsekwencje. Nie mogąc wysuszyć auta, doprowadzić możemy do powstania niebezpiecznej warstwy lodu na nim. Co więcej, zamarznąć mogą nam również szyby, jaki samochodowe zamki.

Dobrym rozwiązaniem na zimę pozostaje umycie auta w ciepłym warsztacie na hali. Pamiętać należy także o solidnym zabezpieczeniu auta specyfikami chroniącymi przed szkodliwym działaniem soli czy innych elementów.

Jakie miejsca w aucie warto czyścić głównie zimą?

Najbardziej narażone na zbieranie się śniegowego błota, piasku i soli są nadkola. Warto właśnie w nie skierować duży strumień wody pod solidnym ciśnieniem.

Zimą warto zadbać również o elementy chromowane i wszelkie emblematy – należy je dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć odpowiednim preparatem. To ochroni je głównie przed matowieniem.

Chłodniejszą porą roku warto też zwracać uwagę na zabezpieczanie uszczelek i zamków. Uszczelki należy solidnie wycierać, by następnie posmarować specjalnymi preparatami powstałymi na bazie silikonu.

W przypadku zamarznięcia samochodowego zamku, należy skorzystać z profesjonalnych odmrażaczy, które stanowią bardzo wygodny pomysł na poradzenie sobie z awarią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak przygotować auto do zimy?

Pasjonata motoryzacji, tak można opisać mnie w dużym skrócie. Najbardziej pochłaniają mnie starsze auta, z duszą choć nie pogardzę też przejażdżką czymś nowoczesnym :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ