Kierowcy dzielą się na dwa typy. Pierwsi traktują samochód jako rzecz i środek lokomocji, do którego nie przywiązują zbyt wiele uwagi; drudzy zaś uważają go za członka rodziny. Dbają o niego, pielęgnują i poświęcają mu czas. Jeżeli zaliczasz się do tej drugiej grupy, dowiedz się jak prawidłowo zadbać o lakier.

Wyzwanie dnia codziennego

Niezależnie, czy dbasz o swój samochód jak o narzeczoną, czy traktujesz go jak każdy inny sprzęt, musisz liczyć się z wyzwaniami, jakie stoją przed twoim autem. Każdego dnia lakier narażony jest na negatywne działanie słońca, opadów atmosferycznych (śnieg, grad) oraz uszkodzeń. Ile razy jechałeś szutrową drogą i słyszałeś jak kamienie uderzały w podwozie? Ile razy ktoś zaparkował zbyt blisko ciebie i delikatnie zarysował lakier? Każdy kierowca wielokrotnie musiał sobie radzić z podobnymi problemami. Lakier nie jest niestety niezniszczalny i jeżeli chcemy, by dobrze wyglądał przez długi czas, musimy o niego zadbać. Podpowiadamy jak to zrobić.

Aktywna piana w ruch, czyli umyj go dokładnie

W prawidłowym dbaniu o lakier najważniejsze jest dokładne mycie. Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej zrób to sam przy użyciu myjki ciśnieniowej. Niezastąpiona będzie aktywna piana do mycia samochodów, która w połączeniu z szamponem dokładnie wyczyści całe auto. Pamiętaj, że aktywna piana służy do mycia wstępnego i po jej nałożeniu trzeba przejść do mycia zasadniczego. Gdy aktywna piana i szampon opadną, musisz poczekać aż samochód wyschnie lub mu w tym pomóc. Dopiero wtedy możemy zacząć właściwe czyszczenie. Pierwszym etapem jest usunięcie smaru, asfaltu, kleju oraz żywicy. Praktycznie każde auto ma gdzieś ich ślady, dlatego należy skorzystać z produktu typu Tar and Glue Remover, który poradzi sobie z powyższymi zabrudzeniami. Kolejnym etapem jest usunięcie zabrudzeń metalicznych, po którym możemy przejść do glinkowania, czyli dogłębnego oczyszczenia karoserii. Pamiętaj, by po każdym etapie umyć samochód.

Gąbki polerskie i odtłuszczanie lakieru

Nawet jeżeli porządnie przyłożyliśmy się do pracy, nie wszystkie zanieczyszczenia mogły zostać usunięte. Niektóre z nich są odporne na mycie, dlatego musimy sięgnąć po Cleaner. Poradzi on sobie ze wszystkim, czego nie usunęły poprzednie etapy. Dopiero wtedy można zacząć odtłuszczanie lakieru samochodowego – na tej stronie. Wystarczy użyć alkoholu izopropylowego rozcieńczonego z wodą. To koniec czyszczenia, ale początek pracy z woskiem. W ruch pójdą gąbki polerskie i pasty polerskie, które zwieńczą dzieło odtłuszczania lakieru i jego konserwacji.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ