Czy opłaca się sprowadzić auto z zagranicy w 2024 roku

W 2023 roku do Polski sprowadzono więcej aut niż w 2022 roku. Eksperci zwracają uwagę na to, że z danych Ministerstwa Finansów wynika coś jeszcze: w polskim rynku wzrasta udział aut luksusowych. Polacy kupują ich coraz więcej i rzeczywiście widać to na polskich drogach. Czy kupno samochodu z zagranicy rzeczywiście dalej się opłaca? Co warto o tym wiedzieć w 2024 roku? 

Polacy wolą sprowadzać auta z zagranicy niż kupować nowe samochody w salonach. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być m.in. długi okres oczekiwania na nowe auto oraz ograniczony wybór w salonach. Panuje ogólne przeświadczenie, że auto sprowadzane jest po prostu dobre, a inwestycja w nie się opłaca. 

Zalety i wady sprowadzania samochodów z zagranicy 

Sprowadzając auto z zagranicy, można sporo zyskać. Przede wszystkim w ten sposób: 

 • skracasz okres oczekiwania na samochód — mimo transportu np. ze Stanów Zjednoczonych, auto można dostać szybciej niż z salonu. W wielu z nich jeszcze niedawno na pojazd w podstawowej wersji trzeba było czekać nawet rok, a dla kupujących to po prostu za długo; 
 • masz większy wybór — różni dealerzy mają odmienne oferty. Korzystając z zagranicznych rynków, poszerzasz swoje możliwości i masz okazję znaleźć auto na miarę swoich potrzeb bez zbędnych wydatków i bez kompromisów; 
 • oszczędzasz — kilkuletni pojazd jest kilkadziesiąt procent tańszy niż nowy. Nadal ma nowoczesne technologie, jest wygodny, komfortowy i świetnie wygląda, a do tego mniej obciąża budżet; 
 • zyskujesz samochód w dobrym stanie technicznym — do Polski sprowadza się pojazdy z krajów, których kierowcy są znani z dbania o nie. 

Ma to oczywiście również wady, które mają znaczenie w kontekście jego opłacalności. Należą do nich przede wszystkim formalności, którymi trzeba się zająć, a także dodatkowe koszty wynikające np. z podatków, opłat celnych czy kosztów transportu. 

Ile kosztuje samochód sprowadzony z zagranicy?

W 2022 roku średnia cena auta sprowadzonego do Polski wynosiła 21 500 zł. Z danych przedstawionych w raporcie ClickTrans wynika, że od stycznia do listopada 2023 roku dla Polaków sprowadzono ponad 676 tysięcy aut, których łączna wartość wyniosła 18 000 000 zł. W związku z tym średnia cena auta to już ponad 26 000 zł. 

Trzeba jednak pamiętać, że wybór samochodów jest szeroki. W związku z tym na pewno znajdą się wśród nich te tańsze i te znacznie droższe. Dopasowanie konkretnego wariantu do określonych potrzeb jest już zadaniem pośrednika sprzedaży. 

Ceny poszczególnych pojazdów warto sprawdzać właśnie w ofercie tych, którzy zajmują się ich sprowadzaniem. Na stronie https://rankomat.pl/samochod/strony-z-samochodami-z-niemiec dowiesz się np. gdzie szukać aut sprowadzanych z Niemiec. 

Jakie marki samochodów warto sprowadzać? 

Z danych raportu ClickTrans wynika, że Polacy najchętniej sprowadzają auta marek BMW i Volkswagen. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się różne modele Audi. Tuż za nimi plasują się z kolei Opel, Ford i Mercedes. W rankingu TOP10 producentów aut sprowadzanych do Polski znaleźli się też Renault, Peugeot, Fiat i Citroen. 

Skąd opłaca się sprowadzać samochody? Gdzie ich szukać? 

Polacy najchętniej kupują auta z: 

 • Niemiec, 
 • Francji, 
 • Belgii, 
 • Holandii, 
 • Szwecji. 

Auta z Niemiec cieszą się od lat popularnością na zbliżonym poziomie. Nieco wzrosła ona w porównaniu do 2022 roku, ale też nieco spadła w zestawieniu z 2021 rokiem. Pojazdy z Francji zanotowały spadek zainteresowania względem 2022 roku. Te z Holandii i Francji cieszą się z kolei wzrostem zainteresowania wśród polskich nabywców. 

Czy opłaca się kupić auto z zagranicy? 

zakup auta z zagranicy może być bardzo opłacalny. Aby jednak podejmować rozsądne decyzje zakupowe, trzeba poznać odpowiedzi na poniższe pytania. 

 • Gdzie szukać auta z USA? Gdzie szukać samochodu z Niemiec i z innych krajów? 
 • Jakie modele pojazdów zasługują na uwagę, a jakie nie są warte zainteresowania np. ze względu na zastosowanie w nich słabych podzespołów? 
 • Na co zwracać uwagę w procesie zakupu, aby nie zostać oszukanym przez pośrednika? 
 • Jak załatwić formalności po zakupie samochodu, aby dopełnić wszystkich obowiązków w tym zakresie? 
 • Jaka jest rzeczywista wartość rynkowa auta, które chce się sprowadzić?

Jeżeli znasz odpowiedzi na te pytania i orientujesz się w rynku motoryzacyjnym, sprowadzenie samochodu może być dla Ciebie rzeczywiście opłacalne — nawet przy uwzględnieniu wszystkich dodatkowych kosztów, które wiążą się z tego typu transakcją. 

Jeżeli masz wątpliwości w zakresie jej opłacalności, skontaktuj się z podmiotami, które się w tym specjalizują. Przedstaw im swoje potrzeby, możliwości i oczekiwania. Zestawią je oni z tym, co może zaoferować Ci rynek. Następnie będziesz mógł przeanalizować konkretne dane i upewnić się, czy auto z zagranicy jest dla Ciebie, czy nie. Racjonalnie podjęta decyzja rzeczywiście może wiązać się z korzyścią finansową: zapewni Ci dostęp do kilkuletniego, sprawnego technicznie i nowoczesnego auta za ułamek ceny w porównaniu do pojazdu prosto z salonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy policjant może być w kominiarce?
Następny artykułCo oznacza n na kompasie?

Pasjonata motoryzacji, tak można opisać mnie w dużym skrócie. Najbardziej pochłaniają mnie starsze auta, z duszą choć nie pogardzę też przejażdżką czymś nowoczesnym :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ