Głębokie rysy na przedniej szybie

Rysy na szybach mogą budzić zaniepokojenie kierowców. Szczególnie jeśli są głębokie, towarzyszą im często obawy o konieczność wymiany całej szyby. Zwykle nie jest to jednak konieczne. W nowym poradniku wyjaśniamy, jak poradzić sobie z tym problemem i jakie są jego przyczyny.

Rysy na szybie – skąd się biorą?

Rys na szybie nie sposób uniknąć. Powstają w toku normalnego użytkowania samochodu. Najczęściej powodują je wycieraczki – zużyte lub uszkodzone pióra nie przylegają odpowiednio do powierzchni szyby. Zamiast usuwać piasek, kurz i inne zanieczyszczenia, prowadzą je wielokrotnie po powierzchni, czego skutkiem jest pojawienie mikrorys. Jeśli zauważycie takie zjawisko, jak najszybciej wymieńcie wycieraczki. Na moje-auto.pl znajdziecie wysokiej jakości modele szkieletowe i hybrydowe. O zarysowanie szyby łatwo jest poza tym przy skrobaniu czy jeździe po gruntowych drogach.

Rysy na szybie. Jak wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Choć głębokie rysy na szybie mogą budzić obawy, nie zawsze mają one wpływ na bezpieczeństwo jazdy. O ile nie znajdują się w miejscach, z których kierowca obserwuje drogę, pozostają właściwie kosmetycznym defektem i nie ma potrzeby ich natychmiastowej wymiany. Warto jednak pamiętać, że ich obecność może prowadzić do pogorszenia komfortu jazdy. Ten problem szczególnie dotkliwy okazuje się przy intensywnym nasłonecznieniu czy nocą, gdy promienie światło może odbijać się od uszkodzeń.

Polerowanie szyb – krok po kroku

Niewielkich i średnich rys łatwo pozbędziecie się dzięki polerowaniu. Poza pastą polerską, będziecie potrzebować miękkiej ściereczki lub gąbki do jej nakładania i specjalnych gąbek do polerowania szyb. Wybierzcie miejsce dobrze oświetlone – tak, by wszystkie rysy były widoczne. Cały proces składa się z kilku kroków:

  1. dokładne oczyszczenie szyby: przed polerowaniem dokładnie umyjcie szybę, usuwając kurz i inne zanieczyszczenia. Użyjcie środka do czyszczenia szyb i miękkiej ściereczki (dzięki temu zapobiegniecie powstawaniu nowych rys). Możecie też sięgnąć po chusteczki do szybki – do kupienia na moje-auto.pl – chemia samochodowa;

  2. aplikacja pasty polerskiej: nałóżcie niewielką ilość środka na ściereczkę lub gąbkę. Rozprowadźcie go równomiernie po powierzchni szyby, zaczynając od miejsca z rysami;

  3. polerowanie szyb: używając gąbek polerskich zakładanych na np. wkrętarkę, delikatnie polerujcie szybę okrężnymi ruchami. By uniknąć przegrzania szkła, skupiajcie się na małe obszarach. Co kilka minut zróbcie przerwę, by sprawdzić, jak wygląda powierzchnia szyby. Jeśli rysa jest nadal widoczna, nałóżcie więcej pasty i kontynuujcie polerowanie. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z poradnika Polerowanie szyb samochodowych – jak to zrobić samemu? – moje-auto.pl;

  4. dokładne oczyszczenie szyby: po zakończeniu polerowania, za pomocą czystej i suchej ściereczki usuńcie resztki pasty. Jeszcze raz upewnijcie się, że powierzchnia szyby jest gładka i klarowna;

  5. aplikacja preparatu ochronnego: zapobiegnie powstawaniu nowych rys i ułatwi jej czyszczenie w przyszłości.

Jak widać, rysy na przedniej szybie samochodu nie zawsze oznaczają konieczność jej wymiany. Warto też pamiętać o profilaktyce – regularnie sprawdzać stan wycieraczek i w razie potrzeby wymieniać, bo to one często są przyczyną powstawania rys.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle paneli słonecznych na dom?
Następny artykułCo to jest downpipe w samochodzie?

Pasjonata motoryzacji, tak można opisać mnie w dużym skrócie. Najbardziej pochłaniają mnie starsze auta, z duszą choć nie pogardzę też przejażdżką czymś nowoczesnym :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ