Choć hasło „klucze dynamometryczne” zazwyczaj z niczym się kierowcom nie kojarzy, znać będą je ci, którzy samodzielnie radzą sobie z różnorodnymi usterkami dotykającymi ich auta.
Istota działania kluczy
Klucz dynamometryczny pozwala na profesjonalne i bardzo solidne dokręcenie śruby bądź nakrętki. Mechanizm klucza uruchamia odpowiednią siłę dokręcenia, przez co działa on podobnie jak siłomierz. Skąd wiadomo, że określona siła została użyta? Klucze wyposażone są w specjalną zapadkę, która przeskakuje w momencie użycia zamierzonej siły.
Stosowanie w motoryzacji
W każdym aucie istnieje wiele połączeń, które należy dokręcić ze ściśle określoną siłą. Oznacza to, że nie można dopuścić do sytuacji, gdy siła ta przekracza najwyższą z norm. Przekroczenie maksymalnej wartości dokręcenia zniszczy bowiem strukturę śruby, a przez to doprowadzić może do powstania niebezpiecznych luzów. Te z kolei odpowiadają następnie za wytwarzanie drgań oraz przyspieszenie procesu zużycia danego materiału.
Głowica silnika
Przykładem elementu wyposażenia auta, gdzie niezbędne jest użycie kluczy dynamometrycznych, jest głowica silnika. Odpowiednio dociśnięta uszczelka odpowiada za równomierność funkcjonowania silnika. Niezbyt precyzyjne dokręcenie doprowadzić może do potężnej awarii silnika.
Najpopularniejsze obszaru stosowania
Jeśli zastanawiamy się nad tym, gdzie klucze dynamometryczne znajdą największe zastosowanie, odpowiedź jest prosta: użyć ich należy przy dokręcaniu nakrętek kół. To wygodne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie doceniane jest przez wielu kierowców.
Kluczy dynamometrycznych potrzebować można również podczas montażu akcesoriów samochodowych takich jak boksy dachowe czy bagażniki rowerowe.
Jak korzystać z kluczy?
W książce obsługi danego urządzenia znajdziemy informacje o tym, z jaką siłą dane urządzenie powinno być montowane. Wówczas korzysta się z intuicyjnego ustawienia klucza, który zablokuje uchwyt w najważniejszym momencie. Słysząc charakterystyczne „kliknięcie” będziemy wiedzieć, że proces dokręcenia przebiegł prawidłowo.
I jeszcze parę słów o cenie. Choć najtańsze klucze dynamometryczne kosztują tylko kilkadziesiąt złotych, warto przemyśleć zakup droższych, a przez to bardziej wytrzymałych, modeli.