Czy przygotowałeś już swój samochód do zimy?

Jakie są warunki atmosferyczne oraz drogowe w czasie trwania zimy zapewne każdy kierowca wie doskonale. To szczególnie wymagający okres nie tylko dla kierowcy, ale przede wszystkim dla samochodu. Na nic zdadzą się najnowsze rozwiązania i zaawansowane systemy, jeżeli podstawowe elementy odpowiadające za poprawne działanie całej konstrukcji nie zostaną sprawdzone oraz w razie konieczności wymienione.

Elektryka

Wilgoć, niskie temperatury, sól, środki chemiczne czy też piasek, to chleb powszedni dla naszych aut, w którym muszą się zmagać w okresie jesienno-zimowym. Jednym z najbardziej narażonych na niekorzystne warunki zimowe elementem w aucie jest bezsprzecznie akumulator. Jego awaria praktycznie unieruchamia samochód. Akumulatory mają tendencję do rozładowywania się. Przy niskich temperaturach ich moc rozruchowa może spaść nawet o 50 proc., natomiast silnik w takich warunkach stawia opory o połowę większe. Dlatego też stan akumulatora warto sprawdzić przed zimą w autoryzowanym serwisie poprzez dokonanie pomiaru prądu ładowania oraz prądu upływu na postoju.

Rozrząd

Idąc za ciosem, warto w serwisie sprawdzić również kondycję układu rozrządu samochodu, a w szczególności paska rozrządu.

Niskie temperatury sprawiają, że niektóre materiały w samochodzie ulegają skurczeniu oraz zesztywnieniu, w tym m.in. pasek rozrządu. Guma paska pod wpływem mrozu może szybciej ulec pęknięciu, zwłaszcza gdy ten element jest już wyeksploatowany i nadaje się tylko do wymiany. Pamiętajmy, że awaria paska rozrządu niesie ze sobą poważne konsekwencje dla jednostki napędowej, a tym samym pociąga za sobą duże nakłady finansowe. Lepiej jednak poświęcić te kilkadziesiąt złotych na wizytę kontrolną w serwisie, niż narażać silnik na zniszczenie i wszelkie późniejsze perturbacje z tym związane – radzi ekspert od pasków rozrządu w sklepie iParts.pl.

Płyny eksploatacyjne

Temat z pozoru błahy, jednak może sprawić mnóstwo problemów w zimie. Chodzi o płyn do spryskiwaczy, a w zasadzie o jego rodzaj. Zapewne nie każdy kierowca wie, że są dostępne w sprzedaży tzw. płyny sezonowe. Przed nadejściem mrozów zaleca się wymienić płyn do spryskiwaczy na specjalny przeznaczony do stosowania w niskich temperaturach.

Kolejny płyn ważny z punktu widzenia nadchodzącej zimy to płyn chłodniczy. Warto sprawdzić w serwisie, na ile płyn w naszej chłodnicy samochodu jest odporny na zamarzanie. Dokonuje się tego kontrolując temperaturę jego krzepnięcia, która powinna wynosić w sprawnym układzie około -37 stopni Celsjusza.

To tylko kilka podstawowych, lecz niezwykle ważnych czynności, jakie należy przeprowadzić przed sezonem zimowym w samochodzie. Oczywiście, o wymianie ogumienia na właściwe nie należy chyba nikomu przypominać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ