Jak przygotować auto do zimy?

Bezpieczeństwo i bezproblemowa eksploatacja pojazdu – to najważniejsze czynniki, które mają być podstawą podróżowania autem w okresie zimowym. Jak dobrze przygotować się na nadejście tej najchłodniejszej pory roku?

Po pierwsze: wymiana opon

Pierwsza myśl związana z zimą to wymiana opon na zimowe. I tu nie warto czekać do pierwszych mrozów. Niech dobrym wskaźnikiem do wymiany będzie średnia temperatura powietrza oscylująca w granicach 7 stopni Celsjusza.

Nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę opon pamiętajmy, że wymagają one również profesjonalnego wyważenia, a to jesteśmy w stanie wykonać jedynie na stacjach wulkanizacyjnych.

Po drugie: regularne kontrole

Systematyczne sprawdzanie poziomu ciśnienia w oponach, a także kontrola płynów eksploatacyjnych, pozwala na korzystanie z komfortowego podróżowania bez ryzyka awarii.

Kluczową sytuacją jest wymiana oleju – jeśli wiemy że termin się zbliża, warto wykonać ją wcześniej. Lepsze smarowanie silnika jest szczególnie ważne podczas niższych temperatur powietrza.
Warto zwrócić uwagę również na wartość zamarzania płynu chłodzącego. Jej wartość nie może być wyższa niż -30 stopni Celsjusza. Jeśli jest, płyn należy wymienić na nowy bądź dolać koncentratu.

Kontroli poddawać należy także układ elektryczny. To zapobiegnie sytuacji, gdyby auto w minusowych temperaturach nie chciało nam odpalić. Dobra kondycja akumulatora to podstawa. Ważne jest też, by klemy w akumulatorze były oczyszczone z nagaru i zabezpieczone wazeliną techniczną. To zapobiegnie problemom z ewentualnym podłączeniem kabli rozruchowych w sytuacji awarii.

Maksymalna ochrona nadwozia

Tuż przed zimą warto ochronić nadwozie przed ryzykiem wystąpienia korozji. Należy przede wszystkim zabepzieczyć wszelkie odpryski lakieru, a całe nadwozie powinno zostać dokładnie umyte, oczyszczone i nawoskowane. Tak przygotowana warstwa ochronna służyć może przez dłuższy czas.

Wnętrze gotowe na zimę

Nadejście zimy nie oznacza, że możemy pozostawić auto brudne i niewysprzątane. Warto o tym pamiętać i dokładnie oczyścić nie tylko tapicerkę, ale i wykładzinę.
Jeśli nasze auto posiada materiałowe dywaniki, zamieńmy je na gumowe. Dokładnie tez umyjmy szyby i zastosujmy preparat przeciwdziałający nadmiernemu parowaniu.

Dodatkowe akcesoria zimowe

Zima zbliżająca się wielkimi krokami powinna nastawić nas na zakupy akcesoriów samochodowych. Warto wyposażyć auto w szczotkę do odśnieżania, skrobaczkę oraz odmrażacz w sprayu. Można kupić tez profilaktycznie kable rozruchowe, linkę holowniczą czy zapasowy płyn do spryskiwaczy.

I nie pozostaje nic innego, jak życzyć szerokiej, dobrej drogi!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ