Woskowanie samochodu

Woskowanie to kompleksowego procesu czyszczenia, renowacji i konserwacji auta. Musi być ono przeprowadzone prawidłowo przy użyciu najlepszych kosmetyków samochodowych. Ważna jest także powierzchnia auta – lakier. Jeżeli ma ona pewne defekty, to proces woskowania może być nieskuteczny. Należy dobrze odtłuścić i oczyścić powierzchnię, by pokrycie woskiem było trwalsze.

Etapy woskowanie auta

Etap 1 – dobór właściwych kosmetyków, najlepiej  najwyższej jakości.

Etap 2 – dokładne umycie auta i sprawdzenie, czy karoseria nie ma żadnych defektów, wgnieceń i innych nierówności. Jeżeli są, należy je usunąć specjalnymi do tego środkami.

Etap 3 – usunięcie pozostałości po starej warstwie wosku (nałożonej  podczas ostatniego woskowania)

Krok 4 – nowy wosk należy nałożyć specjalnym aplikatorem, można też gołymi dłońmi. Nakładamy niezbyt grubą warstwę wosku. Nie jest wskazane woskowanie całego auta od razu, robimy to na poszczególnych obszarach karoserii. Takie obszary należy sobie wcześniej wydzielić.

Krok 5 – w celu sprawdzenia, czy wosk został prawidłowo nałożony, należy przyłożyć palec do powierzchni pokrytej woskiem karoserii. Jeżeli dotknięcie nie pozostawia śladu, można przejść do następnego etapu – polerowania.

Krok 6 – najlepsza do polerowania jest delikatna ściereczka wykonana z mikrowłókien, którą należy polerować karoserię do momentu aż będzie lśnić.

Sposoby polerowania auta: na sucho i mokro

Woskowanie na sucho – odbywa się przy użyciu wosku w paście. Najczęściej przeprowadza się je na starych i zniszczonych karoseriach aut. Ten sposób woskowania jest trudniejszy niż woskowanie na mokro, ale dobrze przeprowadzony może dać lepsze efekty na karoserii. Woskowanie na sucho jest czasochłonne, ale jak pokazuje praktyka i potoczna obserwacja, należy do najpopularniejszych sposobów woskowania.

Woskowanie mokro w przeciwieństwie do poprzedniego sposobu przebiega o wiele  szybciej. Płynny wosk ma tę zaletę, że dociera do najdrobniejszych zakamarków karoserii. Ten sposób woskowania można przeprowadzić od razu po umyciu auta – wosk kładzie się od razu na mokry lakier, stąd sposób ten nazywamy „woskowaniem na mokro”. Najlepiej sprawdza się on na karoserii młodszych aut i tych, które mimo upływu lat są nadal w dobrym stanie.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ