wideorejestratory samochodowe

Ile kosztują dobre wideorejestratory samochodowe i co dostaniemy w cenie? Zobaczmy!

Z każdym miesiącem kamery samochodowe zdobywają coraz większą sympatię ze strony kierowców. Na ich popularność wpływają liczne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie na drodze. Na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór wideorejestratorów z różnymi funkcjami, a ich ceny są zróżnicowane. Ile zatem kosztuje dobra kamera samochodowa i czego można się po niej spodziewać? Zobaczmy!

Kamery samochodowe do 300 zł

Wideorejestratory w tej cenie nie mają zbyt wiele do zaoferowania jeśli chodzi o ilość funkcji. Są to kamery pod wieloma względami „podstawowe”, gdzie postawiono głównie na jakość obrazu. Już w tym pułapie cenowym znajdziemy kamery, które oferują jakość obrazu Full HD 1080p do 30 klatek na sekundę.

Jedną z podstawowych funkcji jest możliwość zrobienia zdjęcia z kolizji czy też stłuczki, które można wysłać do ubezpieczyciela jako dowód. Niestety jeśli chodzi o dobrej jakości nagrania w nocy, to tutaj bywa różnie, ponieważ nie każda kamera posiada tryb nocny. W tej cenie tryb nocny bardzo często nie spełnia jednak wszystkich oczekiwań — bardzo często zdarza się, że jakość nagrania jest na tyle słaba, że nie ma możliwości odczytania tablic rejestracyjnych innego auta.

W tej cenie kamery wyposażone są w funkcję G-Sensor (tzw. czujnik wstrząsu), który w razie kolizji automatycznie zapisuje nagranie i zabezpiecza je przed przypadkowym usunięciem czy też nadpisaniem. Kamera będąca w stanie czuwania analizuje otoczenie i po nagłej zmianie, np. szybko nadjeżdżającym samochodzie, uruchamia nagrywanie, kończąc sekwencję kilka sekund po ustaniu danego ruchu — dzięki temu zostanie nagrane całe zdarzenie z kolizji.

Tryb parkingowy, w który wyposażone są wideorejestratory samochodowe również działa w oparciu o G-Sensor. Jest to jedna z najbardziej przydatnych funkcji, ponieważ potrafi wybudzić kamerę ze stanu czuwania, gdy zauważy nagły ruch w okolicy samochodu i zaczyna rejestrować otoczenie i wydarzenie. Dzięki temu kamera jest w stanie nagrać stłuczkę na parkingu, gdy kierowcy nie ma w pobliżu, a samochód był pozostawiony bez opieki.

Kamery samochodowe posiadają czytnik kart pamięci microSD. Nagrywanie odbywa się w pętli, która polega na nadpisywaniu starych nagrań, gdy skończy się miejsce na nośniku danych.

Wideorejestratory samochodowe do 500 zł

Kamery samochodowe wyposażone są w wyżej wymienione podstawowe funkcje, jednak oprócz nich producenci zwiększyli jakość obrazu oraz wyposażyli kamery w większą ilość funkcji.

Obraz w kamerach samochodowych w tym przedziale cenowym nagrywa w jakości FullHD 1080p do 30 klatek na sekundę, a kąt nagrywania wynosi do 170°. Obraz w kamerze można odtworzyć na wyświetlaczu 2,5”. Warto tutaj nadmienić, że firma Nextbase jest nagradzana za jakość obrazu w swoich kamerach samochodowych.

W modelu Nextbase 222 został wykorzystany nowy ulepszony obiektyw 6G do wyraźnego nagrywania wysokiego poziomu szczegółów, a jakość obrazu to FullHD 1080p do 60 klatek na sekundę zapewniając idealną jakość szczegółów na nagraniu. Obiektyw ten zapewnia, że na filmie będą wszystkie tak ważne szczegóły jak tablice rejestracyjne czy też znaki, a odtwarzany film będzie w doskonałej jakości.

Nextbase 222 posiada również tryb inteligentnego parkowania, gdy po wyłączeniu zapłonu zostaje uruchomiony tylko czujnik G Force. Czujnik ten ma za zadanie zarejestrować ruch po uderzeniu w samochód, a kończy rejestrować po 30 sekundach od uderzenia. Czujnik G Force pobiera bardzo mało energii, dzięki czemu może pobierać ją z wewnętrznej baterii przez ponad tydzień. Jest to jeden z najlepszych modeli w przedziale cenowym do 500 złotych.

Większość wideorejestratorów jest wyposażona w funkcję automatycznego rozpoczęcia nagrywania zaraz po uruchomieniu silnika — dzięki czemu kierowca nie musi pamiętać o włączeniu kamery.

Wbudowany GPS umożliwia kierowcy dotarcie do miejsca docelowego w jak najkrótszym czasie, wybierając najlepszą drogę. Niektóre modele kamer samochodowych posiadają dodatkowe funkcje wskazujące fotoradary czy punkty kontrolne. Mają też wbudowany prędkościomierz. Kamera z funkcją GPS pozwala właścicielowi pojazdu zlokalizować swój samochód oraz odtworzyć dokładną trasę na mapie.

Wideorejestratory wyposażone są w WDR, czyli szeroki zakres dynamiki oświetlenia, który polega na kontrastowaniu obrazu tak, by prześwietlone czy niedoświetlone obiekty były wyraźne na nagraniu. Tryb nocny jest już na dużo wyższym poziomie i nagrania zrobione nocą są dobrej jakości, a szczegóły na filmach są widoczne. Niektóre kamery samochodowe w tym przedziale cenowym mają wbudowane Wi-Fi i Bluetooth, co umożliwia przesłanie nagrań bezpośrednio na urządzenia, np. smartfon.

Kamery samochodowe do kwoty 1000 złotych

W cenie zakupu wynoszącej około 1000 złotych kamery samochodowe zapewniają doskonałą jakość nagrań dzięki rozdzielczości nawet QHD 1440p z częstotliwością do 30 klatek na sekundę, ale niektóre modele osiągają częstotliwość do 60 klatek na sekundę.

Kąt widzenia kamery w zależności od urządzenia sięga do 155°. Warto jednak pamiętać, że przy kącie widzenia powyżej 140̊ bardzo często na nagraniach pojawiają się słupki boczne przedniej szyby. Tutaj firma Nextbase ze swoim modelem 422GW staje na wysokości zadania i ich kamera samochodowa zapewnia najlepszą jakość obrazu 1440p HD ze szklanym obiektywem 6G pozwalającym na nagrywanie wszystkich szczegółów, a ułatwieniem w obsłudze tej kamery jest ekran dotykowy oraz sterowanie głosowe.

Oprócz podstawowych funkcji takich jak G-Sensor, tryb parkingowy, czy też automatyczne uruchomienie kamery po włączeniu silnika kamery w tym przedziale cenowym oferują kierowcom dużo więcej. To już nie są tylko i wyłącznie urządzenia do nagrywania, ponieważ wbudowane rozwiązania mają na celu ułatwić kierowcy prowadzenie samochodu.

Ciekawe funkcje wbudowane w kamerach samochodowych to ostrzeżenie o przemęczeniu kierowcy oraz o niekontrolowanym opuszczaniu pasa ruchu. Te dwie funkcje są bardzo przydatne, szczególnie dla kierowców wyruszających w daleką podróż, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Ostrzeżenie przed kolizją z innym samochodem czy też informowanie przez kamerę samochodową, że poprzedzające auto ruszyło to jedne z lepszych udogodnień.

Tryb SOS pozwala kierowcy wezwać służby ratownicze, a w kamerze mogą być zapisane dane medyczne, takie jak: alergie, grupa krwi czy historia leczenia. Ta opcja pomaga służbom medycznym na podjęcie szybszych decyzji udzielenia pomocy i zastosowania odpowiednich leków w razie wypadku.

Wideorejestratory samochodowe mają wbudowane Wi-Fi, Bluetooth oraz GPS. Wi-Fi i Bluetooth umożliwiają przesłanie nagrania na dowolne urządzenie, a dodatkowo Wi-Fi łączy się z GPS i aktualizuje na bieżąco mapy, pokazując miejsca kontrolne czy też fotoradary. Łącze Wi-Fi pozwala też łączyć się bezpośrednio z kamerą poprzez aplikację na smartfonie — jest to bardzo przydatne w razie kradzieży samochodu, a funkcja GPS pozwoli na jego zlokalizowanie.

Kamery te wykonane są z lepszych, o wiele bardziej wytrzymałych materiałów. Producenci postawili tu też na designerski wygląd, bo kamera za szybą nie musi straszyć, a może bardzo dobrze wyglądać.  Wybrane modele posiadają wbudowaną baterię wewnętrzną, dzięki czemu kamera nie musi być cały czas podłączona do zasilania przez gniazdo zapalniczki. Wbudowana bateria pozwala kamerze być w trybie czuwania i wybudzić się w razie stłuczki na parkingu.

Oczywiście jak już wcześniej wspomniano, obraz z kamer jest idealnej jakości, a nagrania mogą być odtwarzane na dowolnym urządzeniu. Nie wszystkie kamery jednak posiadają możliwość zrobienia zdjęcia z nagranego filmu, a takie rozwiązanie pozwoli na udostępnienie zdjęcia jako dowód w sprawie czy to na policji, czy ubezpieczycielowi.

Wideorejestratory samochodowe powyżej 1000 złotych

Kamery samochodowe powyżej kwoty 1000 złotych posiadają wszystkie wyżej wymienione dodatkowe funkcje. Czego więc można oczekiwać po tak drogich kamerach? Producenci wideorejestratorów stawiają tutaj na jakość wykonania urządzenia oraz doskonałej jakości obrazu.

Poszczególne wideorejestratory posiadają więcej niż jedną kamerę, co umożliwia nagrywanie widoku przed maską, z boku oraz wnętrza samochodu. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu aspektach, np. gdy kierowca chce uwiecznić trasę widokową lub w razie kolizji.

Widok z kamery skierowanej przed maskę i na bok pozwala ustalić sprawcę wypadku — szczególnie, gdy uderzenie nastąpi w bok auta. Kamera nagrywające wnętrze pojazdu sprawdzi się w przypadku, np. kradzieży samochodu nagrywając sprawcę. Oczywiście korzystanie z wideorejestratora jest możliwe także z pozycji smartfona, co pozwala na zrobienie zdjęcie sprawcy.

Warto zainteresować się nagradzaną kamerą samochodową marki Nextbase: 622GW, która wyposażona jest w dodatkowe funkcje. Brytyjska firma wprowadziła stabilizację obrazu w swoich kamerach samochodowych, dzięki temu nagrany obraz jest przyjemny dla oka nawet jeśli nakręcony jest w ekstremalnych warunkach drogowych, np. offroadzie, a całość zarejestrowana jest w rozdzielczości 4K.

Ulepszony został też noktowizor, w związku z tym obraz nagrany nocą jest w doskonałej jakości. Innowacyjną funkcją jest tryb ekstremalnej pogody, który został zaprojektowany z powodu częstego występowania mgieł w Wielkiej Brytanii, co uniemożliwiało odczytanie z nagrania numerów rejestracyjnych.

Pracownicy Nextbase stworzyli ten tryb na podstawie wbudowanych algorytmów, który zapewnia najwyraźniejszy obraz. Podczas złych warunków pogodowych zdarza się najwięcej wypadków, dlatego tak ważne jest, by będąc świadkiem zdarzenia lub będąc poszkodowanym, można dzięki temu trybowi udowodnić winę sprawcy.

To prawdopodobnie jedyna taka kamera na świecie i nie tylko sprawdza się we mgle, ale również podczas intensywnych opadów. Tryb ten można z poziomu kamery włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeby. To nie jedyna innowacyjna myśl producentów, którzy przy współpracy z what3words stworzyli funkcję pozwalającą na lokalizację samochodu z dokładnością do kwadratu o długości boku 3 metrów. Wbudowany w model Nextbase 622GW what3words potrafi podać lokalizację odpowiednim służbom w trybie offline. Ta opcja w połączeniu z trybem SOS daje ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowując, kamery samochodowe w zależności od ceny oferują różne możliwości. Jednak najważniejsze jest, by zastanowić się, czego oczekujemy od wideorejestratora i wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że w takich kamerach najważniejsza jest jakość obrazu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ