Jak zostać kierowcą autobusu

Pomimo, że kondycja PKS-u zdaje się być coraz gorsza, liczba osób zainteresowanych posiadaniem prawa jazdy na autobus stale rośnie. Kryzys PKS to, jakby nie patrzeć, olbrzymia szansa dla mniejszych, prywatnych przewoźników, którzy do tej pory tkwili w jego cieniu i firm wchodzących na rynek. Każda zaś firma przewozowa potrzebuje przecież kierowcy. Na czym jednak polega egzamin na autobusowe prawo jazdy?

Kto może zostać kierowcą autobusu?

Kierowcą autobusu może zostać ta osoba, która ukończyła 24 rok życia, a także posiada prawo jazdy przynajmniej kategorii A. Aby uzyskać uprawnienia, musi ona ukończyć specjalny egzamin. Naukę niezbędną do poprawnego zaliczenia egzaminu oferuje zaś ośrodek szkolenia kierowców.

Jakie egzaminy należy zdać, by móc przewozić pasażerów?

Należy pamiętać o rozróżnieniu dwóch różnych kursów, jakie oferuje ośrodek szkolenia kierowców. Są to kursy kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D oraz właściwy kurs prawa jazdy na autobusy. Jedynie ukończenie obydwu tych kursów, a także pomyślne zaliczenie egzaminów państwowych daje nam uprawnienia do zawodowego przewozu pasażerów. Przygotowania do obu tych kursów trwają po kilka tygodni i mają wymiar zarówno teoretyczny, jak i praktyczny – zajęcia odbywają się m.in na placu manewrowym. W przypadku, gdy zdamy oba państwowe egzaminy, uzyskamy uprawnienia klasy D-95, co oznacza, że będziemy mogli zgodnie z prawem poruszać się po drogach pojazdami autobusowymi, a także prowadzić odpłatny przewóz pasażerów.

Ile kosztuje uzyskanie prawa jazdy kategorii D?

To, ile ostatecznie zapłacimy zależy przede wszystkim od tego, ile razy będziemy podchodzili do egzaminu, zanim uda nam się go zdać. Zakładając, że wszystko uda się za pierwszym razem, łączny koszt kursu oraz egzaminu państwowego powinien wynieść około 4-5 tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli posiadamy już prawo jazdy kategorii C, możemy liczyć na sporą zniżkę w cenie kursu. Oczywiście, poniższe wyliczenia dotyczą tylko i wyłącznie kursu uprawniającego do prowadzenia autobusów, oferowanego przez ośrodek szkolenia kierowców. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej kierowca, który chce uzyskać uprawnienia do przewozu osób, musi również zdać dodatkowy egzamin, dzięki któremu otrzyma certyfikację klasy D-95. Cena takiego kursu wynieść może od dwóch do trzech tysięcy złotych. Podobnie, jak w przypadku prawa jazdy kategorii D, szkolenia organizowane są przez profesjonalny ośrodek nauki jazdy.

Gdzie może pracować kierowca autobusu?

Osoby, które ukończyły niezbędne kursy oferowane przez ośrodek szkolenia kierowców i zaliczyły egzaminy państwowe, mają naprawdę szerokie pole manewru, jeśli chodzi o wybór pracodawcy. Mogą oni bowiem zdecydować się zarówno na złożenie Curriculum Vitae u publicznego przewoźnika, jak i zatrudnić się w prywatnej firmie. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy. Oczywiście, zawsze mogą oni również założyć własną firmę transportową i pracować tylko i wyłącznie na własny rachunek. Jest to opcja najbardziej korzystna finansowo, jednak należy pamiętać, że konkurencja na rynku jest naprawdę spora.

Ile zarabia kierowca autobusu?

To, ile zarabia kierowca zależy między innymi od tego, jak popularną linię obsługuje, ile razy dziennie kursuje oraz tego, w jakie dni kursuje jego autobus. Oczywiście, najważniejszą kwestią jest bez wątpienia stawka, jaką zaproponował pracodawca. Szacuje się, że dobry kierowca autobusu pracujący w dużym mieście zarabia ok. 5-6 tysięcy złotych miesięcznie. Teoretycznie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest praca na własny rachunek, ale pamiętajmy, że w takim przypadku sami musimy pokryć wszelkie koszta związane z działalnością naszej firmy transportowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ