Jak eksploatować turbosprężarkę?

Turbosprężarka to urządzenie o dość prostej konstrukcji, jednak jej działanie jest bardzo precyzyjne. Właściwa eksploatacja takiego elementu zapewni długotrwałą i bezawaryjną obsługę przez bardzo długi czas, nawet w przypadku obrotów sięgających poziomu 250 tysięcy obrotów na minutę. Generalnie turbiny są projektowane tak, aby współpracowały z silnikami przez cały okres ich eksploatacji. Nie są to osobne elementy, które można demontować w przypadku awarii tylko powinny być traktowane jako integralne części silników. Nie będą one wymagały okresowych remontów, ale warunkiem jest ścisłe przestrzeganie kilku podstawowych zasad określanych w instrukcjach obsługi dostarczonych przez producentów. Konieczne jest wykonywanie kilku podstawowych czynności, takich jak:

 

– regularna wymiana oleju,

– konserwacja układu olejowego (przewody olejowe oraz filtr oleju),

– kontrola ciśnienia oleju,

– kontrola filtra i przewodów powietrznych.

 

Warto również pamiętać o innych istotnych wskazówkach, dzięki którym można uniknąć najpopularniejszych przyczyn pogorszenia jakości lub uszkodzenia turbosprężarki.

 

Prawidłowe określenie przyczyn problemu

 

W wielu przypadkach turbosprężarki są uznawane za głównych winowajców przeróżnych nieprawidłowości, takich jak na przykład nieprawidłowy kolor spalin, kopcenie, utrata mocy, głośna praca turbiny, itp. – mówi właściciel warsztatu naprawaturbosprezarek.pl. Okazuje się jednak, że często są to problemy związane z nieprawidłowym działaniem lub regulacją innych podzespołów silnika. Dlatego właśnie warto dokładnie sprawdzić przyczynę zanim podjęta zostanie decyzja o niepotrzebnej naprawie turbiny. Jeśli już zostanie podjęta decyzja o naprawie to o wiele lepiej powierzyć takie zadanie fachowcom. Co prawda turbosprężarka posiada prostą konstrukcję, jednak tolerancje jej różnych elementów sięgają poziomu zaledwie kilku mikrometrów. O wiele lepiej, aby regeneracją zajęli się fachowcy posiadający umiejętności, doświadczenie i profesjonalny sprzęt.

 

Najważniejsze nieprawidłowości wpływające na pogorszenie się stanu turbosprężarki

 

  1. Podstawowym problemem powodującym uszkodzenie turbosprężarki jest zbyt mała ilość oleju. Jest ona główną przyczyną uszkodzenia łożysk.
  2. Ciała obce w spalinach oraz zasysanym powietrzu powodują uszkodzenie łopatek koła kompresji oraz turbiny, więc są bardzo groźne i mogą doprowadzić nawet do zniszczenia całego podzespołu.
  3. Zanieczyszczenia oleju mogą spowodować uszkodzenie łożysk, powierzchni ślizgowych wałka, a także mogą utrudnić prawidłowy przepływ oleju.

 

Przewidywanie uszkodzeń, wymiana turbosprężarki

 

Należy reagować od razu po zauważeniu różnych nieprawidłowości, takich jak hałasy, nieprawidłowe wibracje lub wyciek oleju. Dzięki temu proces regeneracji będzie krótki i nie będzie wymagał skomplikowanej pracy.

 

Jeśli chodzi o wymianę to należy stosować wyłącznie turbosprężarki dedykowane dla danej jednostki napędowej pojazdu.

 

O czym należy pamiętać

 

  1. Przede wszystkim konieczna jest regularna wymiana oleju, który smaruje i chłodzi turbosprężarkę. Dzięki temu będzie posiadał zawsze optymalne parametry i nie będą się w nim znajdować zanieczyszczenia, które są groźne dla turbiny.

 

  1. Nie wolno wyłączać silnika, gdy pracuje on na wysokich obrotach, ponieważ turbosprężarka nadal wiruje bardzo szybko przy ciśnieniu oleju, które spada do zera.

 

  1. Po uruchomieniu silnika należy poczekać około pół minuty na wypełnienie przewodów olejowych. Dopiero po tym czasie można zwiększyć obroty.

 

  1. Po intensywnej pracy nie powinno się od razu wyłączać silnika. Najlepiej jest pozostawić go uruchomionego na biegu jałowym przez 2-3 minuty. Jest to czas potrzebny na schłodzenie turbosprężarki.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ