Jak jeździć zimą, by bezpiecznie dotrzeć do celu?

Zima w pełni. Pozostały jeszcze dwa, jeśli nie trzy miesiące, w których śnieg na drogach może dawać nam się we znaki. Zbliżają się ferie, więc zapewne wielu z was wybiera się na wypoczynek – jedni wybierają góry, inni bardziej płaskie tereny. Bez względu na to gdzie pojedziecie, śnieg może utrudnić wam życie. Zimowa podróż może okazać się znacznie prostsza, jeśli będziecie pamiętali o kilku podstawowych zasadach dla kierowców.

Wyposaż jak trzeba

To co wozisz w swoim samochodzie ma bardzo duże znaczenie. Docenisz to zwłaszcza w naglącej potrzebie (np. łańcuchy podczas problemów z wjazdem pod górę), ale także podczas zwykłych, zimowych i niemal codziennych czynności – drapanie szyb, zmiatanie śniegu. Bez właściwego wyposażenia jedynie się zdenerwujesz, zmarzniesz, a w sytuacjach kryzysowych – narobisz sobie problemów. Nasze zimowe wyposażenie auta powinno zawierać:

  • zimowe opony (niezbędne zimą),
  • zimowy płyn do spryskiwaczy,
  • skrobaczkę,
  • miotełkę (lub inny „zgarniacz śniegu”),
  • odmrażacz do zamków i szyb,
  • łańcuchy (zwłaszcza podczas wyjazdów w tereny górskie).

snow-1813463_1920

Sprawdź stan standardowego wyposażenia

Pewne niezbędne elementy zimowego wyposażenia samochodu są zamontowane w naszym pojeździe bez względu na porę roku. Jednak zimą ich sprawność będzie dodatkowo wystawiona na ciężką próbę. Przede wszystkim chodzi tutaj o lampy i żarówki, a także o wycieraczki. Zimą robi się wcześniej ciemno, a do tego padający śnieg i pojawiająca się mgła, sprawiają, że nasze „letnie” żarówki nie dają rady. Okazuje się, że niewłaściwie doświetlają pobocze, a podczas opadów śniegu znacznie spada widoczność. A to właśnie zła widoczność na drodze jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków (szczególnie tych z udziałem pieszych), dlatego nie można lekceważyć słabo świecących reflektorów. Równie ważne są wycieraczki – w sezonie zimowym na naszą szybę spada deszcz, śnieg i deszcz ze śniegiem, poza tym, nawet jeśli nic nie pada z nieba, to jesteśmy narażeni na ochlapywanie samochodu mokrym błotem, wypadającym spod kół poprzedzających nas aut. Nawet jeśli dopiero teraz, w połowie zimy, stwierdziliście, że wasza żarówki bądź wycieraczki nadają się do wymiany, pamiętajcie – nigdy nie jest za późno. Koniecznie poprawcie widoczność, używając dobrych żarówek, np. firmy Philips lub Osram  oraz montując profesjonalne wycieraczki, np. firmy Bosch albo Valeo.

kontrola-przed-zima-2-(1)

Rozsądek mile widziany

Nic tak nie irytuje rozsądnego, zimowego kierowcy, jak jadący obok nierozsądny kierowca. W wielu przypadkach to właśnie zdrowy rozsądek ratuje zdrowie i życie ludzkie, więc nie tylko zimą, warto się na nim opierać. Zimowa aura wymaga nieco innego postępowania – niepewna nawierzchnia może nam zrobić nie lada niespodziankę – zmarznięte błoto pośniegowe, zalegające bryły lodu lub wpadający w poślizg samochód innego jadącego. Prowadząc zimą musimy być jeszcze bardziej skupieni na drodze, jeszcze szybciej przewidywać reakcje i jeszcze mniej ufać innym prowadzącym. Sami starajmy się spuścić nogę z gazu oraz nie wykonywać gwałtownych manewrów. Nagły skręt lub zbyt duża prędkość mogą spowodować wpadnięcie w niebezpieczny poślizg. Do rozsądnego postępowania zimą zalicza się także utrzymywanie odpowiedniej, bezpiecznej odległości od auta poprzedzającego. Trzeba bowiem pamiętać, że na mokrej lub oblodzonej nawierzchni droga hamowania jest znacznie dłuższa niż na suchym asfalcie.

samochod-na-zime-(1)

Bądź dobrym kierowcą

Staraj się być po prostu dobrym kierowcą. Nie naciskaj na innych, jeździj z rozmysłem i właściwie wyposaż swój samochód, tak abyś był widoczny i abyś ty widział innych. Nawet jeśli masz w swoim samochodzie systemy bezpieczeństwa (ABS, ESP, kontrolę trakcji lub inne), to nie wyłączaj myślenia. To ważne, by skupienie podczas jazdy były w stu procentach skierowane na drogę. Jest jeszcze jedna rada, której warto posłuchać – przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan ogumienia swojego pojazdu – skontroluj ciśnienie w oponach, zwróć uwagę na hamulce i inne elementy. Zima nie wybacza pomyłek, więc staraj się być na nią przygotowany.

Koniecznie zajrzyj na nocar.pl – nasze produkty służą Twojemu bezpieczeństwu oraz komfortowi jazdy.

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ