W nieustannym kontakcie. Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej

Marka Toyota nie ustaje w rozwoju, opracowując coraz bardziej zaawansowane nowinki techniczne. Dowodem tego działania jest debiutujący na targach NAIAS 2016 w Detroit, innowacyjny system łączności satelitarnej, wdrożony w wodorowym modelu samochodu Toyota Mirai.

Misja i cele

Zaprezentowana technologia to owoc współpracy Toyoty z amerykańską firmą Kymeta – światowym liderem w dziedzinie technologii anten płaskich. Stanowi ona element szerszej polityki japońskiego koncernu, dążącej do rozwoju technik sieciowej transmisji danych z wykorzystaniem implementowanego w pojazdy modułu DCM (Data Communication Module). Docelowe wykorzystanie łączności satelitarnej ma zapewnić przepustowość znacznie przekraczającą współczesne możliwości komunikacyjne.

Zalety anten płaskich

Zastosowanie płaskich anten Kymeta eliminuje konieczność użytkowania dużych i niepraktycznych anten talerzowych, które należy ustawiać mechanicznie z dość dużą precyzją. ,,Nowe rozwiązanie bazuje na zaawansowanym oprogramowaniu elektronicznym, umożliwiającym wirtualne »nakierowanie« nieruchomej anteny w stronę satelity. Płaska i lekka antena może być bez problemu wmontowana w nadwozie pojazdu, także w model już istniejący” – relacjonuje ekspert salonu Toyota Konsek w Rybniku, autoryzowanej stacji dealerskiej marki Toyota.

Zalety łączności satelitarnej

Posługiwanie się nowoczesną łącznością satelitarną w samochodach osobowych niesie ze sobą wiele korzyści. Zapewnia wysoką jakość transmisji danych, nieograniczony zasięg i możliwość globalnego stosowania jednakowych standardów bez względu na granice krajów oraz stabilność i bezpieczeństwo komunikacji w sytuacjach wyjątkowych, na przykład w przypadku klęsk żywiołowych.

Ku perfekcji

Technologia wdrożona w Toyotę Mirai była testowana w trakcie ponad 8000 mil testów drogowych. Analizy i badania warte wiele milionów dolarów trwają od września 2013 roku i toczą się do dziś. ,,Obecnie Toyota posiada wyłączne prawo rozwijania i testowania anten samochodowych. To kolejne świadectwo pionierstwa marki w dziedzinie nowoczesnych technologii motoryzacyjnych” – podsumowuje specjalista Toyota Konsek Rybnik.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ