Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe są elementem ulegającym zużyciu eksploatacyjnemu – w zależności od stylu jazdy i warunków w których głównie wykorzystuje się samochód można szacować, że od wymiany do wymiany można zrobić od 30 do 80 tys. kilometrów.

Co wpływa na zużycie klocków hamulcowych?

Na zużycie głównie wpływa styl jazdy, jeśli kierowca wykorzystuje układ hamulcowy na zasadzie metody zero-jedynkowej w której bardzo często wykorzystuje maksymalny potencjał hamulców skończą się one dość szybko. Kolejnym elementem związanym z układem hamulcowym jest wykorzystanie hamowania silnikiem – dzięki temu nie tylko poprawiamy skuteczność hamowania, wspieramy ekologię ale również zmniejszamy zużycie klocków hamulcowych. Bez wątpienia istotnym elementem wpływającym na zużycie jest miejsce gdzie głównie jest wykorzystywany samochód – w mieście klocki podlegają znacznie większemu zużyciu. Wszelkiego rodzaju ronda, skrzyżowania, przejścia dla pieszych wymuszają częste wykorzystanie hamulca. Właśnie dlatego szacuje się, że w samochodach wykorzystywanych w mieście klocki hamulcowe wystarczają na około 30 – 50 tys. kilometrów.  Poza miastem, kiedy samochód głównie porusza się na trasach szybkiego ruchu i autostradach można podwoić ten wynik osiągając nawet 60 – 100 tys. kilometrów.

Na szybkość zużycia wpływa również masa samochodu i rodzaj tarcz hamulcowych. W przypadku kiedy samochodem porusza się jedna osoba, masa jaką samochód ma do zatrzymania jest nieporównywalnie mniejsza niż ten sam samochód z pełnym obciążeniem. Dlatego warto w miarę możliwości zredukować masę samochodu wyjmując niepotrzebne rzeczy z bagażnika. W badaniach został potwierdzony również fakt szybszego zużycia klocków przez tarcze wentylowane (tarcze ze specjalnymi otworami mającymi na celu odprowadzenie temperatury podczas hamowania – stosowane głównie w samochodach sportowych).

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

W nowszych modelach montowane są czujniki mierzące stopień zużycia klocków hamulcowych. Ich głównym zadaniem jest poinformowanie kierowcy o konieczności wymiany. Natomiast w starszych samochodach montuje się specjalne blaszki informujące specyficznym metalicznym dźwiękiem o konieczności wymiany klocków. Nie należy zwlekać z wymianą klocków ponieważ zużycie materiału ciernego i późniejsze hamowanie metalowym elementem klocka hamulcowego bardzo szybko zniszczy tarczę czy jednoczesnym widocznym osłabieniu skuteczności hamowania. Odpowiednie klocki hamulcowe można kupić w sklepie Ucando.pl (https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101).

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ