tarczy hamulcowych

Tarcze hamulcowe dostępne są w różnego rodzaju sklepach specjalizujących się w sprzedaży artykułów motoryzacyjnych. Można kupić je osobiście w sklepach stacjonarnych, jak również sklepach internetowych. Dostęp do nich nie jest utrudniony. Nie każdy jednak wie, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup tego elementu. Każda osoba zasiadająca za kółkiem swojego samochodu powinna zdawać sobie sprawę, że w dużej mierze to właśnie od nich zależy komfort jazdy. Tym bardziej z uwagą należy podchodzić do ich zakupu.

Rodzaje tarczy hamulcowych

Wielu panów ma problem z dobraniem właściwych modeli, a co tu dopiero mówić kobietach. Niezależnie od tego kto jest nabywcą, należy poznać poszczególne rodzaje tarczy hamulcowych. Takie informacje okazać się mogą dla wielu osób doskonałym wsparciem. W sklepach występują:

  • tarcze pełne – produkowane są z metalu o jednolitej strukturze. Są niezwykle popularne ze względu na swoją wytrzymałość. Aczkolwiek, producenci nowych samochodów nie podchodzą tak chętnie już do ich montażu. Częściej można było je spotkać w pojazdach starszych.
  • tarcze hamulcowe wentylowane – dopiero zyskują na popularności. Ich największą zaletą jest to, że nie są tak mocno nagrzewane. Są one bowiem tak skonstruowane, żeby nie było problemu z odprowadzaniem z nich ciepła.
  • tarcze sportowe – nazywane również modyfikowanymi. Tak naprawdę są to tarcze wentylowane. Z tą jednak różnicą, że posiadają one nawiercenie lub nacięcie na powierzchni tarczy. Dzięki temu ma się do czynienia z lepszym odprowadzeniem gazów i pyłów hamulcowych oraz lepsze chłodzenie tarczy.
  • tarcze hamulcowe ceramiczne – powstają dzięki wysoce wyspecjalizowanej technologii. Zapewniają one wysoką skuteczność hamowania. Niestety, ze względu na swoją wysoką cenę, nie spotka się ich w podstawowych konfiguracjach samochodu. Można je zamówić za dodatkową opłatą.

Jak wybrać tarcze hamulcowe?

Wielu specjalistów wskazuje na to, że pod uwagę należy wziąć rodzaj uprawianej jazdy. W przypadku tarczy hamulcowych wentylowanych, polecane są one do typowej jazdy miejskiej. Osoby, które często jeżdżą po autostradach ze znaczną prędkością (w granicach obowiązujących przepisów) powinny wykorzystać tarcze sportowe. Jeżeli jednak chodzi o sam rozmiar tarcz – na pewno należy pod uwagę wziąć wskazania producentów. Nigdy nie można zdecydować się na zbyt duże tarcze, ponieważ będzie istniał problem z ich montażem. Zbyt małe tarcze hamulcowe na pewno nie zapewnią bezpiecznej jazdy na drodze, dlatego należy na to uważać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ