Opony zimowe mają niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy naszego pojazdu w okresie niskich temperatur. Choć znaleźć możemy ich zastępniki – takie jak opony całoroczne – to jednak zgodnie z opinią specjalistów naprzemienne korzystanie z opon zimowych i letnich jest najlepszym rozwiązaniem. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy:
– dlaczego należy korzystać z opon zimowych,
– w czym tkwi ich wyjątkowość,
– na co zwrócić uwagę w czasie zakupu opon zimowych,
– po jakie marki warto sięgnąć.
Opony zimowe – dlaczego ich używamy?
Bezpieczeństwo na drogach to jeden z najważniejszych priorytetów producentów opon dedykowanych dla różnego rodzaju pojazdów. Do najczęściej stosowanych należą oczywiście opony przeznaczone do samochodów osobowych, z których na co dzień korzystają polskie rodziny. W okresie niskich temperatur, gdy na drodze często zalega śnieg lub woda, sięgamy po zimowe odpowiedniki opon.
Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiadając, warto rozpocząć od prostego spostrzeżenia – opona jest tym elementem samochodu, który jako jedyny zapewnia mu kontakt z podłożem. W rezultacie – od rodzaju zastosowanej opony, będzie zależeć stopień przyczepności naszego pojazdu do podłoża.
Opony zimowe powinny pod tym względem odznaczać się kilkoma istotnymi parametrami. Do takich należy przede wszystkim zastosowanie odpowiedniej mieszanki gumowej. W odróżnieniu od opon letnich, opony gumowe powinny być twardsze i mniej odporne na odkształcanie się pod wpływem oddziaływania czynników mechanicznych. W ich składzie powinno znajdować się więcej naturalnej gumy oraz dodatku krzemionki. Ten ostatni składnik ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa opony i dlatego stosuje się go zarówno w oponach zimowych, jak i letnich.
Istotna jest także specjalna rzeźba bieżnika. W odróżnieniu od bieżnika stosowanego w oponach letnich, na oponach zimowych powinien on posiadać duże bloki w części barkowej oraz specjalnie nacięte lamelki. Te ostatnie, pod wpływem działania sił fizycznych, rozszerzają się, ułatwiając kontakt z obłoconym lub ośnieżonym podłożem. Dzięki specjalnej konstrukcji rowków, sprawniej są one sprawniej usuwane spod kół.
Szczególną popularnością w ciągu ostatnich sezonów cieszą się opony Dębica oraz opony Kormoran. Są to opony profesjonalne, produkowane z optymalnych mieszanek składników, gwarantujących wysoki poziom stabilności oraz przyczepności. Dedykowane są zarówno dla klientów prywatnych, jak i firm transportowych, specjalizujących się w krótkim i długim transporcie.
Troska o stan opon zimowych
Po zakupie i zamontowaniu opon zimowych, warto zadbać o ich stan. W tym celu można przeprowadzać odpowiednie działania zarówno w czasie postoju samochodu, jak i w czasie jego ruchu.
Zalecamy regularne kontrole poziomu ciśnienia panującego wewnątrz opony. Pomiaru takiego dokonujemy zazwyczaj metodą „na oko”, która może jednak nie dawać wystarczająco precyzyjnych rezultatów. Warto podkreślić, że użytkowanie opony pozbawionej odpowiedniego poziomu ciśnienia może przynieść negatywne rezultaty. Podczas oględzin opon należy też zwracać uwagę na potencjalne pęknięcia lub wybrzuszenia, powstające na ich powierzchni.