Przewożenie psa i kota w samochodzie – o czym pamiętać?

Domowe zwierzaki bez wątpienia są ważną częścią rodziny. Nic więc dziwnego, że wybierając się w podróż, zabieramy je z sobą. O czym należy pamiętać, by przewożenie psów i kotów w samochodzie było nie tylko wygodne, ale i bezpieczne? Podpowiadamy!

Pupil w aucie a bezpieczeństwo

Kodeks drogowy nie określa jasno zasad przewozu zwierząt. Jeśli jednak podczas kontroli funkcjonariusz stwierdzi, że pies lub kot zagraża bezpośrednio bezpieczeństwu osób podróżujących, może, powołując się na Art. 60 pkt. 1, wręczyć kierowcy mandat o wysokości nawet 200 złotych.

Podczas kolizji lub wypadku prawa fizyki sprawiają, że obiekty znajdujące się w samochodzie stają się kilkakrotnie cięższe. Tyczy się to także niezapiętych pasami ludzi i swobodnie poruszających się po kabinie zwierząt. W takiej sytuacji nawet mały psiak może stać się stukilogramowym „pociskiem”, który zagraża kierowcy, pasażerom oraz innym uczestnikom drogi.

Biegający po kabinie pupil może także ograniczać ruchy osobie prowadzącej pojazd, zwłaszcza gdy znajdzie się w okolicy pedałów lub kierownicy. Dlatego decydując się na przewożenie zwierzaka, powinniśmy korzystać z przeznaczonych do tego transporterów lub specjalnych szelek, które ograniczają psom poruszanie się po samochodzie.

Transporter to nie kara

Część właścicieli zwierząt uważa, że przewożenie pupili w zamkniętym transporterze zwiększa jedynie ich dyskomfort podczas jazdy – nic bardziej mylnego. Klatka, która jest dostosowana do wielkości czworonoga, będzie wygodnym i bezpiecznym sposobem transportu.

Umieszczenie wewnątrz transportera ulubionego koca i zabawek dodatkowo sprawi, że zwierzak poczuje się pewniej. Pamiętajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu klatki pasami lub ustawieniu jej w takim miejscu, aby nie przemieszczała się po aucie w momencie hamowania czy skrętów.

Jeśli planujemy częste podróże czworonoga samochodem, warto go do tego przygotować – od małego pokazywać mu, że transporter to miejsce, w którym może jeść, odpoczywać i chować się, gdy czuje niepokój. Stojąca w domu otwarta klatka z czasem stanie się jego azylem, dzięki czemu podróż autem w zamkniętym transporterze nie będzie później problemem.

pies w bagazniku

Przewożenie psa w bagażniku

Jeśli posiadamy samochód typu kombi, VAN lub SUV, najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie psa w bagażniku – pod warunkiem, że tylna część auta jest połączona z kabiną i zwierzę ma stały dostęp do świeżego powietrza. W sklepach dostępne są specjalne maty gumowe na podłogę, które zapobiegną ślizganiu się pupila i chronią wykładzinę przed sierścią.

W bagażniku także powinniśmy przypiąć psa, aby nie zrobił sobie krzywdy i nie uciekł przy otwieraniu klapy. Dla większego bezpieczeństwa możemy zaopatrzyć się w dużą klatkę, która zapewnia zwierzakowi maksymalny komfort. Jej wadą jest jednak ogromny rozmiar, który ogranicza miejsce na bagaże.

Smycz samochodowa dla psów

Transporter jest najlepszym sposobem na przewożenie dla gryzoni, kotów i małych psów. Problem pojawia się, gdy nasz pupil waży ponad 10 kilogramów i się do niego nie mieści. Producenci akcesoriów samochodowych i na to znaleźli rozwiązanie – smycz samochodowa. Jest to pomysł genialny w swojej prostocie. Specjalna przejściówka, która z jednej strony ma przypinkę do pasa bezpieczeństwa, a z drugiej karabińczyk do mocowania przy szelkach. Koszt takiego gadżetu to kilka złotych, a dzięki niemu nasz psiak będzie grzecznie siedział na miejscu podczas drogi.

Dobrym pomysłem jest również zamontowanie specjalnej maty samochodowej na tylną kanapę, która zapobiegnie przemieszczaniu się psa po kabinie i dodatkowo ochroni tapicerkę przed brudem i sierścią.

Pierwsza podróż pupila

Jazda samochodem może być dla psa lub kota bardzo stresująca. Jeśli widzimy, że nasz pupil trzęsie się, piszczy lub miauczy i nerwowo się rozgląda, starajmy się, aby w czasie podróży ktoś siedział tuż obok niego. Głaskanie i mówienie do zwierzęcia sprawi, że z czasem się uspokoi i lepiej zniesie dalszą jazdę. Przed wyruszeniem w drogę nie powinniśmy karmić czworonoga, ponieważ stres, temperatura w kabinie i gwałtowne manewry autem mogą wywołać u niego mdłości, a nawet wymioty.

Optymalne warunki

Jazda środkami lokomocji to dla zwierzaków niemałe wyzwanie. Hałasy, wysoka temperatura i gwałtowne ruchy samochodu powodują u nich poczucie dyskomfortu i zagrożenia. Jako właściciele powinniśmy zadbać o to, by nawet krótka podróż była dla pupila spokojna i wygodna. Pamiętaj, że nawiew klimatyzacji nie może być skierowany wprost na czworonoga, ponieważ może to powodować u niego groźne infekcje oczu i nosa – podobnie, jak wystawienie pyska przez okno w trakcie jazdy.

pies w aucie

Regularne przystanki

Tak, jak ludzie podczas długiej podróży potrzebują co jakiś czas wysiąść z samochodu, by wyprostować nogi czy skorzystać z toalety, tak zwierzęta, a zwłaszcza psy – również. To bardzo ważne, by pupil mógł napić się świeżej wody, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne czy po prostu wyjść na chwilę na powietrze. Częste postoje są potrzebne szczególnie dużym psom i tym, które czują większy niepokój w czasie podróży. Staraj się wtedy poświęcić mu maksimum uwagi, aby miał świadomość, że jesteś blisko.

Nie zostawiaj zwierzaka w zamkniętym aucie!

Latem temperatura w zamkniętej kabinie samochodu wzrasta nawet do 60 stopni Celsjusza. Takie warunki są śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi, a co dopiero dla zwierzaka. W okresie wakacji zamykanie psów w autach zdarza się nagminnie, szczególnie na sklepowych parkingach.

Musisz mieć świadomość, że pozostawienie pupila w nagrzanym pojeździe podlega pod zarzut znęcania się nad zwierzętami – grozi za to nawet kara pozbawienia wolności. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, a żywe stworzenie! Jeśli nie jesteś w stanie zajmować się nim cały czas w trakcie podróży – zapewnij mu dobrą opiekę u znajomych czy rodziny.

Wyjazd na wakacje z ukochanym zwierzakiem jest możliwy. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach bezpiecznego przewożenia psów i kotów oraz o zapewnieniu pupilowi komfortowych warunków w czasie podróży. Koniecznie zabierz zapas zimnej wody i akcesoria, które ułatwią Ci transport czworonoga.

Przed długą trasą sprawdź dokładnie stan nawiewu w swoim aucie – on pozwoli Ci zachować temperaturę optymalną dla zwierzaka. Wszystkie niezbędne akcesoria do klimatyzacji znajdziesz na stronie Nocar.pl

Źródło zdjęć: shutterstock.com, pixabay.com.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ