Zakup przyczepki samochodowej wiąże się z koniecznością jej rejestracji. Jednak to nie wszystko. Konieczne i wymagane przez przepisy o ruchu drogowym jest również odpowiednie oświetlenie przyczepki samochodowej.

Kiedy widoczność na drodze nie rozpieszcza

Są sytuacje, kiedy widoczność na drodze jest fatalna. Wtedy nie tylko samochód, ale również przyczepka powinna mieć światła przeciwmgłowe. Kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów jest to wymagane przepisami o ruchu drogowym.

Również podczas poruszania się po mieście niezbędne jest używanie świateł nie tylko samochodu ale również przyczepki. Inni współuczestnicy ruchu muszą wiedzieć o planowanym przez nas manewrze, a nie się go domyślać. Nie trzeba zbyt dużej wyobraźni by domyślić się czym grozi brak świateł w przyczepce, nie tylko w nocy, ale również w dzień.

Jak przepisy regulują kwestię oświetlenia przyczepki?

Przede wszystkim trzeba zadbać o światła tylne pozycyjne, stopu, kierunkowskazów, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła przeciwmgielne, cofania i awaryjne. Te światła są wymagane przez przepisy podobnie jak światła odblaskowe tylne, najlepiej trójkątne, a także przednie i boczne. Wszystkie światła pozwalają zachować bezpieczeństwo na drodze i lepszą widoczność.

Większe przyczepki o szerokości co najmniej 1,6 m muszą zostać zaopatrzone również w światła pozycyjne przednie. Kiedy przyczepka z samochodem ma szerokość 2,1 m i więcej musi zostać wyposażona również w światła obrysowe, przednie i tylne, które oświetlają krawędzie pojazdu.

Oświetlenie przyczepki – jakie rodzaje świateł można zakupić?

Przy wyborze świateł odblaskowych tylnych najlepiej wybierać te w kształcie trójkąta. Koniecznie powinny one być czerwone. Z kolei światła odblaskowe boczne mają kolor żółty, natomiast przednie biały. Oczywiście należy zwracać uwagę na homologację. Takie światła bardzo wygodnie się nakłada. Często wyposażone są w rzepy.

Można zakupić również wszystkie inne niezbędne rodzaje świateł zwiększających widoczność drogi i samochodu z przyczepką. Dobrym wyborem do przyczepek są światła zespolone. Zintegrowane światła prawe i lewe składają się ze świateł kierunkowskazów, stopu, pozycyjnych, przeciwmgielnych, a także awaryjnych i odblasku. Światła obrysowe należy zakupić oddzielnie jeśli zachodzi taka potrzeba. Dla samochodów z przyczepą których długość przekracza 6 m przeznaczone są również światła pozycyjne boczne.

Oświetlenie przyczepki kupisz na Unitrailer.pl

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ