Serwis samochodu po zimie

Wiosenny przegląd samochodu to i coś więcej niż zmiana ogumienia na letnie. To także, a może przede wszystkim, konieczność weryfikacji pozostałych podzespołów wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niektóre z czynności serwisowych można wykonać we własnym zakresie, inne zaś warto zlecić porządnemu serwisowi.

We własnym zakresie

Błoto pośniegowe, sól, żwir czy wilgoć potrafią trwale uszkodzić nie tylko karoserię, ale też elementy konstrukcyjne auta. Stąd podczas pierwszego wiosennego przeglądu warto nie tylko umyć nadwozie i podwozie, ale też zabezpieczyć wrażliwe miejsca przed korozją. Kolejna czynność to sprawdzenie oświetlenia – pojawiająca się wewnątrz reflektorów wilgoć znacznie pogarsza moc świateł, ponadto może pojawić się korozja styków. Samodzielnie można też sprawdzić stan piór wycieraczek, które wskutek pracy na oblodzonej szybie ulegają przyspieszonemu zużyciu. Weryfikując ich kondycję, należy sprawdzić też mocowania, ze sprężynami włącznie. Następną czynność, którą można wykonać samodzielne, jest wymiana filtra kabinowego – brudny odpowiada zarówno za ewentualny nieprzyjemny zapach wewnątrz auta, jak również za parowanie szyb.

Płyny eksploatacyjne

Po sezonie zimowym śmiało można zdecydować się na letni płyn do spryskiwaczy, o ile tylko prognozy nie przewidują przymrozków. Letni nie dość, że będzie tańszy, to jeszcze jest mniej inwazyjny dla karoserii i środowiska. Kolejna czynność to sprawdzenie płynu hamulcowego i czynnika chłodzącego – oba parametry warto sprawdzić w serwisie, wymieniając płyny, jeśli zostały nadmiernie rozrzedzone. Zbyt duża domieszka wody w płynie hamulcowym to realne ryzyko przegrzania się układu.

Niebezpieczne luzy

Wsparcie mechanika będzie potrzebne, by zweryfikować stan zawieszenia, układu kierowniczego i układu hamulcowego. Jesień i zima to zwiększona liczba dziur w jezdny, niewidoczne krawężniki i studzienki – poza sprawdzeniem i likwidacją luzów należy przy okazji sprawdzić te elementy pod kątem korozji, zabezpieczając bądź wymieniając poniektóre części.

W jednym miejscu

Będąc posiadaczem nowoczesnego samochodu, zwłaszcza objętego ochroną gwarancyjną, należy z rozwagą podchodzić do samodzielnie wykonywanych napraw i modyfikacji. Istotne znaczenie ma możliwość wykonania wszystkich czynności serwisowych w jednym miejscu – to ogromna oszczędność czasu. Warszawscy posiadacze takich modeli, jak Micra, Qashqai, Juke, Navara, X-Trail, Pulsar czy Leaf, coraz chętniej decydują się na wiosenny przegląd w serwisie Nissan Dyszkiewicz – http://www.nissan.dyszkiewicz.pl/, mając gwarancję terminowości i weryfikacji kondycji technicznej wszystkich podzespołów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ