kombinezon motocyklowy

Dobrze dobrana odzież motocyklowa to klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy jednośladem. Bardzo wysoki stopień ochrony motocyklisty zapewniają kombinezony. To jednolite ubranie, przykrywające praktycznie cały obszar ciała użytkownika, osłaniające skórę w newralgicznych sytuacjach. Najczęściej kierowcy jednośladów wybierają tekstylne lub skórzane wersje kombinezonów. Porównamy cechy obydwu i wskażemy, które z nich będą lepiej sprawdzać się w określonej sytuacji.

Zadaniem kombinezonu motocyklowego jest przede wszystkim ochrona ciała użytkownika. Strój skonstruowany jest w taki sposób, aby zasłonić każdy kawałek skóry, nieosłonięty rękawicami czy butami. Poza tym tego typu odzież ma zwiększać komfort termiczny motocyklisty, poprawiać wygodę jazdy, dobrze wentylować ciało i zabezpieczać przed wilgocią.

Jakie cechy powinien mieć kombinezon motocyklowy, aby wywiązywać się ze swoich zadań?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kombinezon motocyklowy tekstylny, czy skórzany, każdy musi być wykonany w oparciu o wyselekcjonowane materiały i zgodnie ze staranną techniką łączenia partii tkaniny. W razie ewentualnego upadku na strój będzie działać ogromna siła i tekstylia lub skóra nie powinny się rozedrzeć. Wpływ na bezpieczeństwo mają także prawidłowo zamocowane i trwałe protektory, które mogą ochronić przed złamaniem czy bolesnym stłuczeniem.

Poza tym istotne jest, aby nawet gruby kombinezon posiadał otwory wentylacyjne, a warstwa materiału oddychała wraz ze skórą. Zwróć też uwagę na fakt, czy wybrany kombinezon ma podszewkę przeciwwiatrową (jak np. kombinezon Rebelhorn) oraz dodatkową osłonę chroniącą przed deszczem.

Z punktu widzenia wygody i funkcjonalności, istotne są także praktyczne kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny, które ułatwiają przewożenie kluczy lub telefonu. Tego typu elementy mają szczególne znaczenie dla motocyklistów podróżujących w dalszych trasach.

Kombinezony tekstylne – dla kogo są najlepszym rozwiązaniem?

Motocyklowe kombinezony tekstylne wykonane są z tkanin syntetycznych, takich jak Kevlar, Gore-Tex, Covec, Condura czy podobne. Te charakteryzują się przede wszystkim elastycznością, ale także wytrzymałością i odpornością na przetarcia. Stroje wykonane z tekstyliów są wygodne, stosunkowo lekkie i bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Dzięki temu skóra użytkownika nie jest narażona na przegrzanie. Wysokiej klasy kombinezon tekstylny (taki jak np. kombinezon Shima) zapewnia też ochronę przed wiatrem i chłodem (specjalna podpinka), czy ma specjalną warstwę zabezpieczającą przed deszczem (tzw. membrana). Do zalet tego rodzaju odzieży możemy z pewnością zaliczyć cenę – wysokiej klasy tekstylny ubiór jest tańszy niż jego skórzany odpowiednik.

Dla kogo tego rodzaju kombinezon będzie najlepszym rozwiązaniem? Strój tekstylny to idealne rozwiązanie dla fanów turystyki motocyklowej, którzy cenią sobie zarówno wysoki stopień bezpieczeństwa, jak i komfort podczas jazdy. Gwarantuje on swobodę ruchu, zabezpieczenie przed różnymi warunkami atmosferycznymi i jest dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem niż ciężki kombinezon ze skóry. Na dalsze wypady dobrze mieć kombinezon z wypinaną podpinką czy membraną, dzięki czemu można dostosować jego grubość do panującej temperatury.

Cechy charakterystyczne kombinezonów ze skóry

Skórzane kombinezony wykonane są z mocnej i wyselekcjonowanej skóry bydlęcej o grubości przekraczającej 1 mm. To ciężki i masywny strój, którego największą zaletą jest wytrzymałość. Skóra świetnie znosi nawet duże przeciążenia i w newralgicznym momencie osłoni ciało przed bolesnymi urazami. Wbudowane dodatkowo protektory sprawiają, że kombinezony ze skóry to idealny element wyposażenia motocyklistów lubujących się w jeździe maszynami sportowymi po torze.

Ich zaletą jest też charakterystyczny, uliczny styl – idealnie dopasowany do fanów masywnych motocykli typu cruiser czy chopper. Tego typu stroje nie mają z kolei membrany i podszewki, w upały jest w nich dość ciepło, a w chłodne dni – zimno. Odzież motocyklowa ze skóry jest też droższa niż ta tekstylna.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że wyższy stopień ochrony i klasyczny styl zapewniają kombinezony skórzane. Z tego względu polecane są fanom jazdy sportowej czy osobom, które przemierzają miasta chopperami czy cruiserami. Mogą wykorzystywać je również początkujący motocykliści, którym zależy na najlepszym zabezpieczeniu ciała. Wielbiciele dalekich podróży jednośladami turystycznymi powinni postawić z kolei na egzemplarze tekstylne. Te nie są wprawdzie tak odporne na przetarcia, ale za to dają poczucie swobody i bardzo duży komfort termiczny w trakcie dłuższych wyjazdów.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ