Śruby do felg są małymi elementami wszystkich samochodów, ale ich niewielki rozmiar nie zmienia faktu, że spełniają one bardzo ważną rolę. Nadrzędnym ich celem jest zapewnienie mocnego mocowania kół samochodu przez cały czas i w każdych warunkach. Jeśli nie zostaną użyte prawidłowe śruby do felg – mogą nie być w stanie prawidłowo zablokować się na swoim miejscu, co zwiększa ryzyko ich złamania lub poluzowania podczas jazdy. Może to z kolei spowodować, że koła samochodu będą chybotały lub nawet – wypadną z osi, co może spowodować wypadek i poważną tragedię.

Jak znaleźć odpowiednie śruby do felg?

Aby wybrać właściwe śruby do kół samochodu, kupujący musi wziąć pod uwagę pewne kluczowe komponenty, które składają się na kompletne mocowanie koła:

  • rozmiar śruby
  • ilość śrub
  • typ mocowania

Jednym z najważniejszych jest ich rozmiar – tylko jeśli jest prawidłowo dobrany, koła faktycznie mogą odpowiednio przyczepić się do samochodu.

Innym komponentem o którym nie można zapominać przy wyborze śrub jest ilość otworów w samochodzie, w którym będą mocowane koła. Większość pojazdów posiada zwykle cztery lub pięć otworów na każde koło, ale niektóre z większych modeli, takich jak pojazdy typu SUV, mogą mieć nawet do ośmiu – a więc tyle trzeba będzie śrub na każde koło.

Trzecim czynnikiem jest rodzaj mocowania, który odnosi się do obszaru, w którym śruby kół stykają się z powierzchnią koła.

Kupujący powinien zapoznać się z każdym komponentem przed dokonaniem zakupu.

Rozmiar śruby

Nikt nie powinien mieć problemu z określeniem tego, jakiego rozmiaru śruby do felg potrzebuje. Wskaźnik szerokości gwintu jest najlepszą podpowiedzią do podjęcia takiej decyzji i można go znaleźć w dowolnym lokalnym sklepie z narzędziami. Inną prostą metodą jest wyciągnięcie przykładowej śruby i zabranie jej do sklepu, a następnie przymierzenie jej do tych, które mają do dyspozycji.

Wielkość gwintu może być określona przez pomiar śruby po zewnętrznej stronie koła. Ten pomiar jest zwykle podawany w milimetrach. Zazwyczaj śruby do felg można znaleźć w następujących rozmiarach:

  • 10 mm
  • 12 mm
  • 14 mm.

Korzystając z przewodnika online lub instrukcji obsługi pojazdu, możesz też bez problemu znaleźć rozmiar fabryczny najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb.

Kiedy najczęściej mamy do czynienia z śrubami felg?

Ze wszystkich regularnych czynności konserwacyjnych wykonywanych w samochodzie, zdejmowanie i zakładanie kół będzie jedną z najczęstszych. Oprócz mocowania opony, istnieje szereg drobnych i dużych prac, które należy podjąć na początku i na końcu, zdejmując i zakładając koła. Jedna z nich to właśnie ta związana ze śrubami.

Dokręcanie śrub do felg jest jedną z najprostszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobisz w samochodzie. Ale tak jak w przypadku większości komponentów samochodowych, w grę wchodzą często małe subtelności i kwestie, które musisz znać, aby nie uszkodzić samochodu. Należy uważać, aby się nie „zapiekły” lub też by nie zostały bez gwintu. Uszkodzenia elementów mocujących koła często ma miejsce w warsztatach, w których niedoświadczeni technicy otrzymują wynagrodzenie za wymianę opon w jak największej liczbie samochodów w jak najkrótszym czasie. Lepiej więc, jeśli zrobisz to samodzielnie.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ