Uszkodzony wahacz

Uszkodzenie wahacza to awaria dająca dość charakterystyczne objawy, takie jak stukanie zawieszenia oraz pogorszone prowadzenie pojazdu. Nie warto lekceważyć tych problemów, ponieważ będą one ulegać pogłębieniu. Warto więc jak najszybciej skorzystać z usług porządnego mechanika w przypadku pojawienia się takich problemów.

Wahacze zaliczają się do grona podstawowych komponentów w zawieszeniu pojazdu. Zadaniem takich części jest efektywne amortyzowanie ruchów nadwozia oraz prawidłowe prowadzenie koła na drodze. Niezależnie od tego czy uszkodzeniu uległ sworzeń czy też sam wahacz, zwlekanie z naprawą nie jest rozsądne. Konieczna jest zatem szybka wizyta w warsztacie w celu wymiany tych komponentów. Problemy związane z uszkodzonym wahaczem z pewnością zostaną wykryte w czasie corocznego przeglądu technicznego. W związku z nimi diagnosta może podjąć decyzję, aby nie przedłużyć okresu przeglądu do czasu likwidacji awarii.

Co warto wiedzieć o wahaczach i objawach ich uszkodzenia?

Jeśli chodzi o wahacze to elementy te stanowią główne połączenie pomiędzy kołami, a nadwoziem. Ich wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy jest więc bardzo wysoki. Wahacz to element metalowy, który jest uzupełniony tuleją i sworzniem. Razem z amortyzatorami kompensuje on ruchy nadwozia, które pojawiają się w czasie jazdy. Dzięki temu koło utrzymuje dobry kontakt z podłożem.

Istnieje wiele typów wahaczy wykonanych z metalu albo aluminium. Czasami stosowane są elementy pojedyncze, a czasem mamy do czynienia z układami obejmującymi wiele wahaczy. Oczywiście w czasie jazdy, elementy te są poddawane dużym obciążeniom, dlatego bardzo istotne jest ich wykonanie z wysokiej jakości materiałów. Rzecz jasna, po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów, wahacze ulegają naturalnemu zużyciu, które dodatkowo przyspiesza w czasie jazdy po niskiej jakości drogach. Wahacze i ich elementy ulegają zużyciu i uszkodzeniu również w wyniku trudnych warunków i czynników, takich jak sól drogowa, woda, kurz czy też piasek.

Objawy uszkodzenia wahaczy samochodowych

Ze względu na kluczowy charakter wahaczy, dobrze jest znać objawy ich uszkodzenia, aby wiedzieć kiedy konieczne jest przeprowadzenie ich wymiany. Objawy takie są całkiem oczywiste i nietrudne do rozpoznania nawet dla osób mało obeznanych w motoryzacji. Oto lista najpopularniejszych objawów problemów z wahaczami:

  • Stukanie słyszane z okolic zawieszenia. Problem ten pojawia się najczęściej w czasie jazdy po nierównych drogach. O uszkodzonym wahaczu może świadczyć głuche, jak również metaliczne stukanie. Dodatkowo o zużyciu tulei wahacza świadczy skrzypienie słyszane w czasie powoli wykonywanych manewrów na parkingach.
  • Odczuwalny luz na kierownicy. Ten problem odczuwa się najczęściej w czasie wykonywania manewrów w sposób dynamiczny. Innymi słowy może dojść do sytuacji, w której precyzyjny skręt będzie niemożliwy. Przy jeździe z dużą prędkością luz przeistacza się w wibrowanie kierownicy, a nawet całego nadwozia.
  • Problem z utrzymaniem toru jazdy na wprost. Jest to symptom polegający na ściąganiu auta w jedną stronę. Kierowca w takiej sytuacji cały czas musi korygować tor jazdy poprzez kontrowanie kierownicą.
  • Nierówne ścieranie bieżnika w oponach. Jeśli klocki na jednym z kół są bardziej starte niż na drugim to warto pomyśleć o odwiedzeniu mechanika pod kątem wymiany wahacza.

Możesz wybrać dobrego mechanika samochodowego z serwisu: https://fixmycar.pl

Czy można jeździć samochodem z uszkodzonym wahaczem?

Wspomniane wyżej objawy są dość łatwe do wykrycia i ustalenia, że pojawiły się problemy z wahaczem. Ignorowanie tego problemu i dalsza jazda spowoduje tylko pogłębienie awarii, a nawet doprowadzenie do wielu poważnych uszkodzeń, pogorszenia komfortu, a także bezpieczeństwa jazdy. To dlatego już przy pierwszych delikatnych objawach dobrze jest poszukać porządnego mechanika, który zajmie się wymianą takich elementów.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ