Czy kobieta w ciąży powinna być czynnym kierowcą?

Choć ciąża nie jest uznawana za chorobę, przyszłe mamy poruszające się za kierownicą auta, powinny na siebie szczególnie uważać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by podróżowanie za kółkiem było bezpieczne nie tylko dla przyszłej mamy, ale i dla jej nienarodzonego jeszcze maluszka.

Zapięte pasy

Choć obowiązujące w Polsce przepisy nie nakładają na kobiety w ciąży konieczności zapinania pasów, warto je mimo wszystko zapinać. Dlaczego? Ich niezawodna skuteczność zaprocentuje nawet podczas ostrzejszego hamowania, którego nie można wykluczyć nigdy.

Aby zapewnić jak największą wygodę podczas podróżowania z zapiętymi pasami, warto dokupić specjalny adapter, który nie tylko zwiększa komfort podróży, ale również skutecznie chroni przed obcieraniem.

Oprócz tego, że pasy warto zapinać zawsze, należy pamiętać o odpowiedniej technice zapinania. Pasy nie mogą być poprzekręcane, mają również przylegać do ciała. Zapięte zbyt luźno nie spełnią swoich właściwości.

Niebezpieczna poduszka powietrzna

Przyszła mama z pokaźnym brzuchem, podróżując autem, jest narażona na wybuch poduszki powietrznej. Dlaczego? W przypadku gwałtownego hamowania, na skutek uderzenia poduszka może samoczynnie się otworzyć, a przez to ranić brzuch. Warto więc w takich sytuacjach spróbować profilaktycznie odsunąć nieco fotel od kierownicy, by zachować więcej przestrzeni dla bezpieczeństwa brzuszka.

I najważniejsze: ostrożna jazda

Nie ma nic ważniejszego, niż spokojna, przemyślana i ostrożna jazda po drodze. Może bowiem być tak, że wsiadając za kółko przyszła mama może czuć się wyśmienicie, ale hormonalne wahania nastrojów mogą w krótkim czasie doprowadzić również do znacznego pogorszenia samopoczucia. Wówczas spokojniejsza jazda może zniwelować możliwość uczestnictwa w potencjalnym wypadku.

Warto pamiętać też o tym, by nie tylko jeździć wolniej i ostrożniej, ale również zachowywać większe odległości między autami, baczniej obserwować lusterka boczne czy patrzeć w lusterko wsteczne. Niech dobrym zwyczajem stanie się też nierozmawianie przez telefon lub z pasażerem podczas jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak walczyć z wilgocią w samochodzie?
Następny artykułIdealne pokrowce samochodowe

Pasjonata motoryzacji, tak można opisać mnie w dużym skrócie. Najbardziej pochłaniają mnie starsze auta, z duszą choć nie pogardzę też przejażdżką czymś nowoczesnym :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ