Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoć w samochodzie jest nie tylko zjawiskiem niepożądanym, ale również – bardzo uciążliwym. Co ważne, nie dotyczy jedynie określonych pór roku, ale towarzyszyć może niemal przez cały rok. Co zrobić, by zapobiegać gromadzeniu się nadmiernej wilgoci?

Na początek: właściwa diagnoza

Przystępując do walki z problemem, warto na początku skupić się na diagnozie występujących nieprawidłowości. Wilgoć do auta przedostawać się może na różne sposoby; za pomocą mokrej odzieży, nieszczelnej wentylacji, niesprawnych odpływów, ale również przez kurz i pył, na których cząsteczki wody zazwyczaj osiadają. To wówczas kierujący autem musi się zmierzyć z nadmiernym parowaniem szyb, a przez to i coraz bardziej ograniczoną widocznością.

Wilgoć w aucie wiązać się może również z nieprzyjemnym zapachem stęchlizny, a do tego powodować może także powód powstawania rdzy.

Najskuteczniejsze sposoby na zawilgocenie

Największą powierzchnią gromadzenia wilgoci w aucie, pozostaje wykładzina. Aby się jej pozbyć, wykorzystać można najprostsze sposoby takie jak papier gazetowy, pochłaniacz wilgoci lub mniej standardowo – żwirek dla kota.

Niezastąpionym rozwiązaniem może okazać się także zakup gumowych wycieraczek – dywaników, na których powierzchni będzie się gromadził nadmiar wody.

Dobrze jest też regularnie wymieniać filtr przeciwpyłkowy, co zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się i gromadzeniu różnorodnych roztoczy i kurzu.

Istotne pozostaje również to, by odpływy wody zlokalizowane przy przedniej szybie, były oczyszczone. Brak drożności bowiem odpowiadać może za przedostawanie się wilgoci do kanałów wentylacyjnych.

Nie bez powodu zadbać należy także o czystość szyb w aucie. Oprócz regularnego mycia, warto nanosić na szklane powierzchnie również płyn przeciwko osadzaniu wilgoci, zapobiegający również parowaniu.

Nierzadko cuda zdziałać może także włączenie klimatyzacji, która osusza powietrze wewnątrz auta.

Problem nadmiernej wilgotności w aucie nie powinien być nigdy lekceważony. Podróżować należy bowiem jak najbardziej sprawnym i gotowym do wojaży pojazdem. Takim, który nie stanowi sam w sobie zagrożenia na drodze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ