Samochody fascynują nas już od ponad wieku. Cały czas pojawiają się nowe firmy, które pretendują do miana najlepszego producenta samochodów. Jednak to „starzy wyjadacze” cały czas umacniają swoją pozycję na rynku. Jedną z firm, która niemalże od początku boomu motoryzacyjnego przygotowuje samochody na najwyższym poziomie jest Toyota, która specjalizuje się zarówno w samochodach dopuszczanych do ruchu drogowego, jak i w produkcji bolidów czy samochodów rajdowych WRC.

Toyota – jak to wszystko się zaczęło?

Żeby poznać początki marki Toyota trzeba cofnąć się do roku 1918, kiedy to Sakichi Toyoda założył firmę Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd. Początkowo wraz z synem zajmowali się zupełnie inną dziedziną przemysłu niż obecnie – marka Toyoda była związana z przemysłem tekstylnym. Dopiero koniec lat 20. ubiegłego wieku i podróże młodego Toyody do Europy przynoszą powolną zmianę kursu ku motoryzacji. Początkowo dział motoryzacyjny stanowił niewielką część firmy. Jednak już lata trzydzieste przynoszą pierwsze sukcesy dla marki Toyoda – powstaje pierwszy zbudowany przez ten koncern silnik, a w 1937 r., firma zmienia nazwę na Toyota Motor Corporation. W okresie II wojny światowej Toyota wypuszcza pierwszy samochód z serii Land Cruiser, a kilka lat później powstają kolejne znane na całym świecie modele tej marki – Crown, Corolla i najnowszy, hybrydowy model Prius.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Toyota Motor Corporation łączy swoje siły z The United Motor Manufacturing. Wynikiem tego mariażu było pojawienie się na rynku modelu Camry. Kilka lat później powstaje luksusowa marka samochodowa Lexus.

Wiele modeli samochodów Toyoty dostosowywanych jest do wymogów rajdów samochodowych. Doskonałym przykładem jest tutaj Toyota Yaris. Wcześniej Toyota do rajdów serii WRC przygotowywała samochody z serii Corolla (w latach 1997-1999). Przeczytaj również o rajdach samochodowych pod tym linkiem http://www.motorsport.info.pl/historia/373-jak-powstaje-samochod-rajdowy-wrc.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ