Jak odczytywać oznaczenia na oponach ciężarowych

Dobór odpowiedniego typu ogumienia do modelu i przeznaczenia pojazdu ciężarowego to jeden z najważniejszych aspektów jego bezpiecznej i komfortowej eksploatacji w przyszłości. Opony ciężarowe, jakie możemy znaleźć na rynku, są zawsze dokładnie opisane przez producentów. Na ich powierzchni umieszcza się symbole opisujące ich rozmiar i typ, dopuszczalną nośność oraz tzw. indeks prędkości. Jak odczytywać tego typu informacje?

Rozmiar i typ opony

Podstawowym kryterium przy zakupie nowych opon ciężarowych i wszystkich innych jest wybór ich odpowiedniego rozmiaru. Każdy pojazd ma własną specyfikację techniczną i jego producent zawsze sugeruje zastosowanie opon o określonym profilu, szerokości oraz średnicy. Pierwsza wartość, jaką znajdziemy na oznaczeniu opony, opisuje jej szerokość, druga, jej profil (jest to procentowy stosunek szerokości do wysokości). Kolejną informacją jest określenie typu opony oraz jej średnicy. Współczesne opony ciężarowe to przede wszystkim opony radialne, dlatego na ich powierzchni odnajdziemy symbol R oraz zapisaną zaraz za nim liczbę określającą średnicę w calach. Średnica opisuje rozmiar felgi, na jakiej może zostać zamocowana opona. W przypadku pojazdów ciężarowych spotyka się zwykle duże średnice i oznaczenia typu R17,5, R20 czy R22,5.

Indeks nośności opon i indeks prędkości

Na współcześnie dostępnych oponach ciężarowych znajdziemy również dodatkowe oznaczenia, które opisują ich dopuszczalną nośność oraz maksymalną prędkość, z jaką ciężarówka wyposażona w takie opony może bezpiecznie poruszać się po drodze. W przypadku ogumienia dedykowanego ciężarówkom szczególnie ważna jest ta pierwsza wartość. Indeks nośności opon opisuje dopuszczalny, maksymalny udźwig na oś. Opony ciężarowe zawierają podwójną informację. Pierwsza liczba opisuje maksymalną nośność dla osi pojedynczych, a druga dla bliźniaczych. Indeks prędkości oznaczony jest symbolem litery i opisuje maksymalną bezpieczną prędkość dla opony przy maksymalnym obciążeniu. Co ważne, szczególnie w przypadku opon wielosezonowych należy stosować ich wersje o indeksie prędkości nie niższym niż zalecany przez producenta pojazdu.

Na powierzchni opony ciężarowej znajdziemy również nazwę producenta, kraj i datę produkcji oraz graficzną informację o jej przeznaczeniu. Dzięki temu od razu można sprawdzić, czy mamy do czynienia z oponą wielosezonową, czy zimową. W przypadku opon asymetrycznych na ich powierzchni znajduje się również informacja o sposobie montażu. Na każdej oponie znajdziemy także zapis informujący o dopuszczalnym, maksymalnym ciśnieniu.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ