felgi

Właściwy dobór felg ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Okazuje się, że wybór felg pasujących do danego modelu nie jest prostym zadaniem. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym omówimy poszczególne parametry charakteryzujące felgi. Podpowiemy Ci także, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Jakimi parametrami określa się felgi?

Oglądając felgi, zapewne zwrócisz uwagę, że mają one określone oznaczenia. Nie jesteś w stanie rozszyfrować ciągu liczb? Wyjaśnimy Ci jak je rozumieć. Parametry, które musisz wziąć pod uwagę podczas zakupu to rozmiar, rozstaw śrub, ET oraz średnica otworu centralnego.

Rozmiar felgi określany jest dwoma liczbami (np. 6,0 × 16). Pierwsza z liczb oznacza szerokość felgi wyrażoną w calach. Druga liczba określa średnicę felgi w calach. Następne oznaczenie dotyczy ilości śrub oraz średnicy okręgu, na którym są rozmieszczone otwory montażowe. Dzięki temu nie musisz przejmować się, w jaki sposób zmierzyć rozstaw śrub. Wszystkie te informacje masz podane jak na tacy.

Kolejnym parametrem jest ET, czyli odsadzenie. Przez ET rozumiemy odległość powierzchni montażowej felgi od geometrycznego środka felgi. Wartość ET jest podawana w milimetrach. Od parametru ET jest zależne położenie koła we wnęce nadkola. Dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę czy dany parametr ET jest dobrany zgodnie ze specyfikacją producenta Twojego modelu auta.

Ostatnim parametrem jest średnica wewnętrzna otworu centralnego, która jest wyrażana w milimetrach. Znajomość tej wartości pozwala na optymalne centrowanie felgi, jeśli występuje różnica pomiędzy średnicą otworu centralnego a średnicą piasty. W przypadku rozbieżności pomiędzy tymi parametrami konieczne jest zastosowanie specjalnych pierścieni centrujących.

Jakie są różnice pomiędzy felgami stalowymi i aluminiowymi?

Panuje przekonanie, że felgi stalowe są bardziej narażone na uszkodzenia niż felgi aluminiowe. Z drugiej strony felgi stalowe łatwiej jest naprawić w razie uszkodzenia. Biorąc pod uwagę koszty użytkowania, trzeba stwierdzić, że lepszym pomysłem są felgi aluminiowe. Co prawda ich cena jest wyższa aniżeli popularnych „stalówek”, ale są dużo bardziej wytrzymałe. To sprawia, że ich koszty eksploatacji są wyraźnie niższe. Felgi aluminiowe dużo lepiej chłodzą hamulce. Jeśli lubisz szybką i agresywną jazdę, to z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę ten fakt. Felgi aluminiowe bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Jaką średnicę felgi wybrać?

Zazwyczaj do konkretnego modelu auta można zakładać felgi o różnych średnicach. Wiele osób wychodzi z założenia, że felgi są wyłącznie ozdobą samochodu. Dlatego wybierają jak największe obręcze. Felgi aluminiowe w połączeniu z oponami niskoprofilowymi robią naprawdę imponujące wrażenie. Niestety takie zestawienie ma negatywny wpływ na komfort jazdy. Przede wszystkim zwiększa ryzyko odkształcenia felgi. Ponadto opony o niskim profilu słabiej tłumią nierówności, co znacznie obniża komfort jazdy. Przy oponach o niskim profilu większość wibracji przenoszona jest na felgi. To zwiększa ryzyko ich uszkodzenia.

Eksperci nie wykluczają możliwości założenia felgi o dużej średnicy i opony o niskim profilu. Takie zestawienie najlepiej sprawdzi się latem, kiedy warunki na drodze są dużo lepsze niż w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli chcesz wybrać felgi do swojego auta, to koniecznie wejdź na stronę https://www.franceauto.pl/felgi. Znajdziesz tam duży wybór felg do aut francuskich. Doradcy w sklepie FranceAuto pomogą Ci w wyborze modelu dopasowanego do Twojego auta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ