Podnośniki samochodowe

Choć wielu z nas zapewne nigdy nie miało tej wątpliwej przyjemności korzystania z podnośnika samochodowego, być może w przyszłości niestety komuś to się zdarzy. Co wtedy, jeśli staniemy przed koniecznością samodzielnej wymiany opony?

Awaryjny podnośnik

Niemal każde współczesne auto posiada na wyposażeniu awaryjny podnośnik określany także dźwignikiem. Nie dość jednak, że wygląda on niezbyt solidnie, nie sprawdzi się w podnoszeniu pojazdu o masie powyżej 500 kg. Mimo niewielkich gabarytów (co akurat jest zaletą), jest niewygodny w użytkowaniu.

Dobre podnośniki hydrauliczne

Właściwości podnośników hydraulicznych zapewnia obecność w ich wnętrzu specjalnego oleju. Ten podczas wysiłku powoduje przemieszczanie elementów podnośnika do góry – w ten właśnie sposób, przy użyciu niezbyt dużej siły, można podnieść nawet ciężkie przedmioty.

Podnośniki hydrauliczne dzielą się na słupkowe (określane także mianem słupkowych) lub nożycowe. Te drugie określane są także mianem lewarka i są najpopularniejsze.

Istota podnośników pneumatycznych

Podnośniki pneumatyczne występują też pod nazwą „bałwanków”. Siłą podnośników jest sprężone powietrze, a obsługujący podnośnik nie musi używać siły do jego pompowania. Urządzenia wyposażone są w przyciski uruchamiające wbudowany kompresor.

Czym są kobyłki?

Metalowe, stabilne podpory z blokadą w postaci solidnego pręta, zwane również kobyłkami, umiejscawia się pod autem. Proces ten szczególnie wzmacnia bezpieczeństwo wówczas, gdy chcemy zajrzeć pod spód pojazdu, a nawet tam się położyć, by pomajsterkować.

Kobyłki są wygodnym rozwiązaniem, gdyż można regulować ich wysokość.

Rozważając zakup określonego rodzaju podnośników warto wiedzieć, że te mechaniczne wymagają dużego użycia siły i czasu by najpierw unieść auto, po czym je opuścić. W kategorii wygody zdecydowanym liderem będą podnośniki hydrauliczne, które znacznie skracają czas podnoszenia i opuszczania pojazdu. W kwestii bezpieczeństwa również zajmują wysoką pozycję. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup urządzenia na własny użytek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyciągarki off-roadowe
Następny artykułMultimetr – czym jest i jak z niego korzystać?

Pasjonata motoryzacji, tak można opisać mnie w dużym skrócie. Najbardziej pochłaniają mnie starsze auta, z duszą choć nie pogardzę też przejażdżką czymś nowoczesnym :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ