Tuning auta - czy to się opłaca?

Tuning auta jest owiany wieloma niesprawdzonymi mitami. Wiele osób nie zna się na rzeczy, twierdząc, że to droga zabawa. Większość kojarzy to zagadnienie z popularnymi filmami. Twierdzą, że to pokaz próżności, zabawa dla małolatów i „panów samochodzików”. Nic bardziej mylnego!

Tuning – czy naprawdę jest droższy?

Tuning samochodu zawsze będzie droży niż zakup nowego auta? Niekoniecznie. Starszy, dostępny dłużej na rynku model samochodu jest wbrew pozorom taniej i łatwiej ulepszyć. Koszt naprawy, eksploatacji, części oraz robocizny mechaników drastycznie maleją w porównaniu z nowym autem z salonu. Wymiana silnika w takim aucie to koszt wielokrotnie mniejszy niż, np. samochodu młodszego. Części tuningowe do takich aut, ze względu na łatwość w ich dostępności, są także tańsze. Niejednokrotnie całkowity koszt odnowienia i tuningowania starszego modelu samochodu np. sprzed roku 2000 okaże się mniejszy o 75% w porównaniu z samochodem z salonu i nie przekroczy np. 15-20 tysięcy złotych. A po tuningu mamy tak samo pewne auto jak nowe. 

Tuningowanie – jakie części?

Zmiana na lepsze w naszym samochodzie powinna dotyczyć nie tylko części zewnętrznych, ale zwłaszcza ukrytych pod maską. Np. wymiana amortyzacji z olejnej na gazową, znacznie poprawi przyczepność naszego samochodu na trasie. Tutaj upada mit próżności w tuningowaniu. Dbanie o jakość komponentów, a tym samym poprawianie właściwości i możliwości samochodów jest czymś dalekim od „szpanu”, a daleko idącą odpowiedzialnością. Czynników, które zwiększą bezpieczeństwo jest znacznie więcej, wymieńmy tutaj tak często pomijany element, jak tłumik. Wymiana tłumiku na aluminiowy często zwiększy moc momentu obrotowego, to z kolei da nam znaczący plus w prowadzeniu samochodu i poprawi, chociażby manewr wyprzedzania. Wspominając o sprawach związanych z wyglądem, nic nie poprawi w naszych oczach ogólnego wyglądu samochodu jak dobry lakier. Jeżeli chcemy obniżyć koszty, możemy zdecydować się na lakierowanie matowe karoserii.

Tuning auta – czy zatem warto?

Podsumowując – łatwość i koszty tuningowania są rzeczą godną uwagi. Nie jeden sklep tuningowy zaskoczy nas swoją bogatą ofertą. Ze śmiałością możemy stwierdzić, że tuningowanie samochodów nie jest czymś zbędnym, a często potrzebnym, szczególnie w przypadku starszych modeli aut.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem tuningowym Neoncars.pl

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ocenić stan używanego auta?
Następny artykułKupujemy samochód rodzinny

Pasjonata motoryzacji, tak można opisać mnie w dużym skrócie. Najbardziej pochłaniają mnie starsze auta, z duszą choć nie pogardzę też przejażdżką czymś nowoczesnym :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ