Niezależnie od tego jak długo i jak dobrze prowadzimy samochód, może przydarzyć nam się wypadek. Złe warunki drogowe, błąd innego kierowcy, chwila nieuwagi czy nawet drobna awaria w zupełności wystarczą, by zaliczyć stłuczkę i uszkodzić karoserię auta. Konieczne wtedy staje się dokonanie napraw powypadkowych. Co obejmują tego typu usługi?

Naprawa karoserii

Karoseria pełni dwie ważne funkcje – z jednej strony odpowiada za wygląd auta, a z drugiej chroni znajdujące się pod nią podzespoły i podróżujące autem osoby przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy opady atmosferyczne. W momencie uderzenia z innymi samochodem lub przeszkodzą, karoseria stanowi pierwszą linię obrony i ulega najpoważniejszych uszkodzeniom. Uszkodzona karoseria jest podatna na korozję, traci swoją wytrzymałość oraz właściwości ochronne, dlatego po każdym wypadku konieczne jest naprawienie jej poprzez przywrócenie pierwotnego kształtu. Dziedziną zajmująca się wytwarzaniem i naprawą przedmiotów z blachy, w tym karoserii samochodowej jest blacharstwo. Usługi z tego zakresu dzielimy na:

  • Blacharstwo renowacyjne – polega ono na przywróceniu oryginalnego kształtu karoserii, która uległa uszkodzeniu.
  • Blacharstwo odtwarzające – stosowane w przypadku gdy naprawa uszkodzonej karoserii jest niemożliwa, polega ona na wytworzeniu z nowego fragmentu blachy elementu o identycznym kształcie co oryginalna karoseria

Lakiernictwo

Karoseria może ulec zniszczeniu nie tylko w wyniku uderzenia w przeszkodzą – jest ona również podatna na wpływ czynników atmosferycznych (wilgoci, zmiennych temperatur, promieniowania ultrafioletowego) oraz zanieczyszczeń (mikroskopijne fragmenty asfaltu, metalu, gumy z opon lub metalu czy chociażby pył i piasek z drogi). Ochrona karoserii przed tymi zagrożeniami jest zadaniem powłoki lakieru. Lakierowanie auta jest niezbędnym elementem naprawy powypadkowej, zarówno w przypadku karoserii renowowanej, jak i odtworzonej – podczas kolizji lakier łamie się i kruszy, a więc przestaje w należyty sposób chronić blachę karoserii, otwiera drogę dla wilgoci i innych szkodliwych czynników.

Profesjonalne usługi z zakresu naprawy powypadkowej aut znajdziemy w ofercie firmy ADF Auto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ