Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wybór opon do samochodów dostawczych jest prostą i banalną sprawą. Wystarczy przecież odwiedzić autoryzowany sklep lub znaleźć jakąś ofertę w internecie i gotowe. Tymczasem dobierając takie produkty należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Uwzględniając poniżej przedstawione kryteria można znaleźć idealnie dopasowane produkty, które zapewnią bezpieczną, komfortową i stabilną jazdę. Na co zatem zwracać uwagę i jak dzielimy opony do busa?
Jeśli mielibyśmy przyjrzeć się ogólnej klasyfikacji, to opony do samochodów dostawczych można podzielić na dwa rodzaje. Na rynku mamy do czynienia z oponami wzmocnionymi oraz dostawczymi. Jakie są różnice między tymi produktami? Opony dostawcze jak sama ich nazwa wskazuje przeznaczone są do samochodów dostawczych czyli między innymi do busów i aut ciężarowych – więcej informacji: https://www.continental-opony.pl/transport. Wersja ta oznaczona jest literą C i posiada wyższą nośność. Z kolei opony wzmocnione stosuje się w małych samochodach dostawczych oraz w Vanach.
Charakterystyczną różnicą tych produktów jest ich wewnętrzna budowa. Z kolei patrząc na indeks nośności w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametr zawarty w homologacji pojazdu. Znajdziemy tam odpowiednią specyfikację, dzięki której dowiemy się w jaki sposób dobrać oponę do konkretnego auta. Zasada jest prosta, im cięższy samochód i im większa dopuszczalna ładowność tym wyższa nośność. Wybierając opony do busa należy także zwrócić uwagę na parametr określający drogę hamowania.
Każda opona posiada oznaczenie od litery A do G. Analogicznie produkt z literą A ma najkrótszą drogę hamowania i najlepiej sprawdzi się w jakichś awaryjnych sytuacjach. Producenci opon w podobny sposób klasyfikują także efektywność energetyczną opony. I znowu w przypadku produktu z literą A, opona będzie miała najniższy opór toczenia. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że ze względów praktycznych lepiej wybierać opony oznakowanie symbolem E,F lub G. Dlaczego?
Powód jest prosty, jeśli efektywność energetyczna opony będzie niższa tym mniejsze zużycie paliwa. Na koniec kilka słów na temat bieżnika i poziomu hałasu. Od rodzaju bieżnika uzależniona jest przyczepność na mokrej i suchej powierzchni. Z kolei poziom decybeli wpływa na komfort jazdy. Jak wiadomo kierowcy busów i aut dostawczych każdego dnia pokonują setki kilometrów. W związku z tym im mniejszy hałas tym lepiej. W ramach podsumowania można dodać, że opony do busów powinny być wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Liczy się bezpieczeństwo i płynna jazda nawet w trudnych warunkach.