Opony zimowe

Opony można generalnie podzielić na zimowe, letnie oraz całoroczne. Wybór odpowiedniego ogumienia na trasę, zgodnego z aktualną porą roku, jest kluczowy zwłaszcza dla osób, które spędzają dużo czasu za kółkiem. Czym więc kierować się przy wyborze dobrych opon zimowych? Podpowiadamy.

Rozmiar opony

Pierwszą, naturalnie najważniejszą kwestią jest sam rozmiar opony. Należy pod tym względem trzymać się zaleceń producenta samochodu. Niekiedy jednak można spotkać się z opiniami dotyczącymi stosowania innych szerokości opon w niektórych przypadkach pojazdów. Warto w takim przypadku pamiętać, że te zalecane są dobrą opcją pod względem zarówno osiągów auta, jak i bezpieczeństwa ich stosowania.

Etykieta informacyjna

Kupując opony zimowe, czy to w sklepie stacjonarnym, czy przez internet, spotkamy się z etykietą informacyjną na której znajdują się wszystkie ważne dla nas parametry produktu. Od roku 2012 jest to obowiązkowe dla każdych opon, które trafiają do sprzedaży w jednym z państw Unii Europejskiej. Wyszczególnione tam są trzy główne cechy, które ułatwią porównanie modeli od różnych producentów:

Opór toczenia to jeden z najważniejszych elementów informacyjnych. Klasa A opony posiada najmniejsze opory toczenia, a więc jest najbardziej ekonomiczna jeśli chodzi o zużycie paliwa, w porównaniu do pozostałych oznaczeń od B do G. Oczywiście jest także droższa, więc wybór powinien być przemyślany pod kątem tego czy realnie dużo jeździmy samochodem.

Przyczepność na mokrej powierzchni to także bardzo ważna kwestia, która określa to jak opona zachowuje się w trakcie hamowania. Im wyższa klasa tym droga jaką przebędzie samochód w trakcie nagłego zahamowania jest krótsza.

Hałas generowany przez oponę to zwykle parametr na który zwraca się mniejszą uwagę. Wynika to z tego, że opony zimowe nie są tak ciche jak te letnie. Mimo to warto także porównać ten parametr przy zakupie jeśli zależy nam na komforcie związanym z głośnością opon zwłaszcza przy większych prędkościach.

Na co jeszcze zwrócić przy zakupie opon zimowych?

W warsztatach samochodowych lub w internecie można spotkać się z ofertami lekko używanych opon zimowych. Są one tańsze, ale przed zakupem należy zawsze mieć możliwość weryfikacji ich zużycia, ponieważ nawet te mało używane mogą szybciej się zużywać w trudnych warunkach.

Nawet jeśli opona nie była używana i kupujemy nową to należy sprawdzić jej datę produkcji, a także okres i warunki gwarancji. W przypadku problemów z oponą można w ten sposób uniknąć kosztownych napraw. Przy zakupie warto także szukać opon sprawdzonych producentów i raczej nie eksperymentować z tańszymi odpowiednikami mało znanych firm. Duży wybór sprawdzonych opon można znaleźć między innymi w sklepie https://noweopony.pl/opony/205/55/r16

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ