Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego

Wybór konta bankowego to wybór, którego dokonujemy często na lata. Musi być więc przemyślany i poprzedzony dokładną analizą dotyczącą kosztów związanych z otwarciem oraz prowadzeniem rachunku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego? Co powinno być dla Ciebie najważniejsze?

Koszty prowadzenia rachunku osobistego

Różne banki wymagają różnych opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Zanim więc zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jakiej wysokości i za co opłaty będą pobierane z konta. Oszczędzi nam to zdziwienia w przyszłości, gdyż nawet symboliczna opłata 10 zł w miesiącu w ciągu roku przekłada się na stratę w wysokości 120 zł.

Przeczytaj też: https://biznes.interia.pl/finanse/news-ranking-kont-ososbistych-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-ko,nId,5500427

Najczęstsze opłaty za prowadzenie konta ROR to:

1. Opłata za prowadzenie rachunku

Jednak niektóre banki rezygnują z pobierania tej opłaty, a inne wprowadzają warunki, które należy spełnić, aby nie płacić za prowadzenie konta. Może to być wydanie karty debetowej do rachunku lub też wykonanie operacji finansowych kartą płatniczą na wskazaną w regulaminie wysokość.
Zwykle jednak opłaty za prowadzenie rachunku nie są wysokie i wynoszą od kilku do kilkunastu złotych.

2. Opłata za korzystanie z karty debetowej

Podobnie jak w przypadku opłaty za prowadzenie konta ROR może ona ulec zmniejszeniu do zera, jeśli spełnimy warunki określone przez bank. Najczęściej jest to po prostu wykonanie kilku operacji kartą na konkretną kwotę. Zapłacić musimy również za wydanie nowej karty do konta.

3. Opłaty za bankomaty

Warto to sprawdzić, gdyż może okazać się, że bank oferuje nam darmowe bankomaty tylko z bankomatów należących do jednego banku. Jeśli okaże się, że jest ich mało w naszej okolicy, a często wypłacamy pieniądze – koszty za prowadzenie rachunku mogą mocno wzrosnąć.

4. Koszty za kartę kodów i SMS-y

Przy przelewach konieczne jest wpisywanie kodu z uzyskanej karty kodów od banku lub też kodu wysłanego w postaci wiadomości SMS. Niektóre banki oferują ograniczoną ilość darmowych kodów w miesiącu.

Jednak opłaty z tym związane są niskie i raczej nie nadszarpną naszego budżetu.

5. Opłaty za przelewy zagraniczne

To istotne jeśli przelewasz pieniądze na rachunki poza granicami kraju. Stawki za tego typu operacje mogą wynosić nawet kilkaset złotych – w zależności od rozmiaru i typu transakcji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Przede wszystkim sprawdźmy dostępność placówek. Nie wszystko załatwimy przez internet, dobrze jest więc mieć w okolicy siedzibę banku. Dodatkowo istotna jest konieczność utrzymania konta przez określony czas, np. przez rok. Ma to miejsce głównie wtedy, gdy banki oferują klientom nagrody za założenie konta i wykonanie kilku specyficznych akcji, np. dokonania wpłat na określoną kwotę czy płatności kartą. Jeśli planujemy założyć rachunek na dłużej, nie powinno to być dla nas problemem.

Dodatkowo zwróćmy uwagę, jak wygląda aplikacja. Dobrze, aby była intuicyjna w obsłudze i nie zawierała błędów. O aplikacjach bankowych możemy poczytać w sieci i sprawdzić, która z nich ma najlepsze opinie. Ma to istotne znaczenie tylko wtedy, gdy korzystamy z rachunku osobistego głównie na swoim smartfonie.

A na koniec sprawdźmy możliwości autoryzacji. Wszystkie banki oferują potwierdzanie operacji przy pomocy wysyłanych na numer telefonu kodów SMS. Inną metodą mogą być wysyłane karty kodów lub potwierdzenia przez aplikację bankową w telefonie. Każda z tych metod ma swoich zwolenników. Zanim więc założysz konto w banku, sprawdź, czy posiada on te możliwości autoryzacji, których od niego oczekujesz.

Jak sprawdzić różnice pomiędzy kontami w różnych bankach?

Możesz osobno analizować oferty poszczególnych banków. Ale z pewnością zajmie Ci to sporo czasu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ranking kont ososbistych. To zestawienie uwzględnia wszystkie oferty w bankach w Polsce wraz z podstawowymi i obowiązkowymi opłatami, a także benefitami dodatkowymi. Możemy sprawdzić również aktualne promocje bankowe, dzięki którym po spełnieniu kilku podstawowych warunków możemy zyskać kilkaset złotych w swoim portfelu.

Jednocześnie ranking kont osobistych jest na bieżąco aktualizowany, cały czas mamy więc dostęp do „świeżych” informacji. Przeglądając samemu oferty bankowe, możemy złapać się na haczyki tych firm i w konsekwencji założyć konto, które nie będzie dopasowane do naszych potrzeb finansowych.

Kiedy warto zmieniać rachunek bankowy?

Rachunek osobisty to zwykle wybór na lata. Rzadko go zmieniamy, bo jest to po prostu niewygodne. Nowy numer konta trzeba uaktualnić w różnych instytucjach, takich jak zakład pracy czy Urząd Skarbowy. Często więc takie działania związane są ze stresem, którego za wszelką cenę chcemy unikać.

Jeśli jednak bank zmienia zasady prowadzenia konta osobistego i np. wprowadza opłaty, na które się nie godzimy, warto pomyśleć o zmianie. Wiele banków zachęca klientów do skorzystania z ich oferty, oferując premie gotówkowe za wykonanie określonych działań związanych z kontem. To więc dobry moment, aby jednocześnie zmienić konto i na dodatek zyskać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ